Multipl skleroz tanılı kadınlarda cinsel doyumu yordamada çift uyumu ve eş desteğinin rolü
The role of dyadic adjustment and spousal support in predicting sexual satisfaction in women with multiple sclerosis
  1. Tez No: 860124
  2. Yazar: KARDELEN KARAÇOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Davranış Nörobilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Multipl Skleroz (MS) tanılı kadınlarda cinsel doyumu yordamada çift uyumu ve eş desteğinin rolünü incelemeyi amaçlayan tanımlayıcı-kesitsel türde bir çalışmadır. Araştırma verileri Haziran-Kasım 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini, 18-55 yaş aralığındaki 61 MS tanılı kadın ve kontrol grubundaki 87 sağlıklı kadın oluşturmaktadır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği”,“Golombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği”,“Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği”ve“Eş Desteği Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ile birlikte; Student t-testi, Mann-Whitney U testi, Pearson korelasyon analizi ve Spearman's korelasyon analizi kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi p=0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışmada MS grubunun yaş ortalaması 39.3±7.28; kontrol grubunun yaş ortalaması 37.9±8.48 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive cross-sectional study that aims to examine the role of dyadic adjustment and partner support in predicting sexual satisfaction in women diagnosed with Multiple Sclerosis (MS). Research data was collected between June and November 2023. The sample of the study consists of 61 women diagnosed with MS between the ages of 18-55 and 87 healthy women in the control group. Data were collected using the“Personal Information Form”,“Hospital Anxiety and Depression Scale”,“Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale”,“Revised Dyadic Adjustment Scale”and“Partner Support Scale”. Jamovi package program was used in statistical analysis. Along with descriptive statistics in the analysis of the data; Student's t-test, Mann-Whitney U test, Pearson correlation analysis and Spearman's correlation analysis were used. In statistical analysis, the significance level was accepted as p = 0.05. In the study, the average age of the MS group was 39.3±7.28; The average age of the control group was found to be 37.9±8.48.