Prediyaliz evre 3-4-5 ve rutin hemodiyaliz kronik böbrek hastalarında laboratuvar parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of laboratory parameters in predialysis stage 3-4-5 and routine hemodialysis chronic kidney patients
- Tez No: 860138
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Kronik böbrek hastalığındaki (KBH) inflamatuar süreci ve progresyonu gösterecek kolay ulaşılabilir, ucuz ve güvenilir yeni parametrelere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, KBH'si olan hastalarda; hemogram ve biyokimya tetkiklerinden elde edilen; nötrofil/lenfosit oranı (NLO), platelet/lenfosit oranı (PLO), MPV/Platelet oranı, MPV/Albumin oranı, MPV/Lenfosit oranı, RDW/Platelet oranı, nötrofil yüzdesi/albümin oranı (NYAO) ve monosit/lenfosit oranı (MLO) parametreleri hesaplandı. Bu parametrelerin KBH evreleri arasındaki değişimi ve glomerül filtrasyon hızı (GFH) düzeyiyle aralarındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi nefroloji polikliniğinde eylül 2020 – eylül 2022 tarihleri arasında düzenli takip ve tedavisi yapılan 18 yaş üzeri; Evre 3 KBH grubundan 130, evre 4 KBH grubundan 84, evre 5 KBH grubundan 75 olmak üzere toplamda 289 prediyaliz ve 68 rutin hemodiyaliz olmak üzere toplamda 357 hasta çalışmaya dahil edildi. Dosyalardan hastaların hemogram ve biyokimya parametreleri ile birlikte; yaş, cinsiyet, etiyoloji ve hastalık süreleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 357 hastanın 179'u (%50.1) erkek, 178'i (%49.9) kadındı. Hastaların primer hastalıkları toplam altı grupta toplandı. En yüksek oranı diyabetes mellitus (%36.13; n=129) ve sonrasında hipertansiyon (%30.25; n=108) ile KBH primeri bilinmeyenler (%12.32; n=44) oluşturdu.
Özet (Çeviri)
Objective: Easily accessible, inexpensive and reliable new parameters are needed to show the inflammatory process and progression in chronic kidney disease (CKD). In this study, in patients with CKD; obtained from hemogram and biochemistry tests; neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR), MPV/Platelet ratio, MPV/Albumin ratio, MPV/Lymphocyte ratio, RDW/Platelet ratio, neutrophil percentage/albumin ratio (NPAR) and monocyte/lymphocyte ratio (MLR) parameters were calculated. It was aimed to investigate the change of these parameters between CKD stages and the relationship between them and the glomerular filtration rate (GFR) level. Methods: People over the age of 18 who were regularly followed up and treated at the nephrology outpatient clinic of Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center between September 2020 and September 2022; A total of 357 patients, 130 from the stage 3 CKD group, 84 from the stage 4 CKD group, and 75 from the stage 5 CKD group, 289 on predialysis and 68 on routine hemodialysis, were included in the study. Along with the patients' hemogram and biochemistry parameters from the files; Age, gender, etiology and disease duration were recorded. Results: Of the 357 patients included in our study, 179 (50.1%) were men and 178 (49.9%) were women. The primary diseases of the patients were grouped into a total of six groups. The highest rate was made up of diyabetes mellitus (36.13%; n=129), followed by hypertension (30.25%; n=108) and those with unknown CKD primary (12.32%; n=44).