Rekabet yasağı sözleşmesi
Non-competition agreement
- Tez No: 860218
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BURCU SAVAŞ KUTSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışanlar, iş ilişkilerinin devamı sırasında işyerine ait üretim sırları, teknik ya da ticari bilgiler, işverenin müşteri çevresi gibi işverenin korunmasında haklı menfaati olan birçok konu hakkında bilgi sahibi olmaktadır. İşverenin rakipleriyle rekabet edebilmesi ve piyasada varlığını sürdürebilmesi için bu bilgilerin korunması gerekir. Bu koruma iş ilişkisinin devamı sırasında ayrıca bir kararlaştırmaya gerek olmaksızın sadakat borcu gereği sağlanır. Ancak iş ilişkisi sona erdikten sonra bu bilgilerin korunması, uygulamada da sıklıkla tercih edildiği üzere ve esas itibariyle çalışmamızın konusunu oluşturan rekabet yasağı sözleşmesi ile mümkündür. İşçinin çalışma ve sözleşme özgürlüğünü sınırlandıran rekabet yasağı sözleşmesinin geçerliliği için kanun koyucu tarafından birtakım koşulların varlığı aranmıştır. Bu kapsamda çalışmamızda öncelikle rekabet ve rekabet yasağı kavram olarak ele alındıktan sonra TBK kapsamında rekabete neden olan durumlar Yargı kararları ile birlikte incelenmiştir. Akabinde geçerli bir rekabet yasağının varlığı için aranan koşullar ve sınırlandırılması hâkimin sözleşmeye müdahalesi de dikkate alınarak değerlendirilmiş ve rekabet yasağı sözleşmesinin ihlali ve sonuçları, ihlal halinde davanın hangi mahkemede açılacağı sorunu ele alınmıştır. Son olarak ise rekabet yasağının sona erme halleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
During the course of their employment relationship, employees become aware of many matters that the employer has a legitimate interest in protecting, such as production secrets, technical or commercial information, and the employer's customer base. This information must be protected in order for the employer to compete with its competitors and survive in the market. This protection is provided during the continuation of the employment relationship, without the need for a separate agreement, due to the duty of loyalty. However, the protection of this information after the termination of the employment relationship is possible through a non-competition agreement, which is often preferred in practice, and which is the subject of our study. For the validity of the non-competition agreement, which limits the employee's freedom to work and contract, the legislator has sought the existence of certain conditions. In this context, in our study, firstly, competition and non-competition are discussed as concepts, and then the situations that cause competition within the scope of the Turkish Code of Obligations are analysed together with judicial decisions. Subsequently, the conditions for the existence of a valid non-competition agreement and its limitations are evaluated by considering the judge's intervention in the agreement, and the breach of the non-competition agreement and its consequences, and the court in which the lawsuit will be filed in case of breach are discussed. Finally, the termination of the non-competition agreement is analysed.