Beş büyük kişilik özellikleri ile girişimcilik fırsatlarını tanıma ilişkisinde girişimci uyanıklığının aracılık etkisinde öz yeterliliğin düzenleyici rolü
The moderating role of self-efficacy in the mediating effect of entrepreneurial alertness in the relationship between big five personality traits and entrepreneurial opportunity recognition
  1. Tez No: 860308
  2. Yazar: MURAT GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Fırsatlar girişimcilik sürecinin temel bileşenlerindendir. Bu nedenle neden bazı insanların diğer insanlara görece fırsatları daha iyi fark ettikleri değerli bir araştırma konusudur. Bu çalışmada da girişimcilik fırsatlarının tanımanın bireysel öncülleri araştırılarak aralarındaki neden sonuç ilişkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmada beş büyük kişilik özelliklerinin girişimcilik fırsatlarını tanıma üzerindeki etkileri, bu etkilere girişimci uyanıklığının aracılık ve öz yeterliliğin koşullu dolaylı etkileri incelenmiştir. Çalışmada geliştirilen hipotezlerin testi için 450 lisans ve yüksek lisans öğrencisinden oluşan bir örneklemden alınan veriler kullanılmıştır. Sonuçlar, kişilik özelliklerinin girişimcilik fırsatlarını tanıma üzerinde anlamlı etkilerinin olduğunu, girişimci uyanıklığının tam aracılık ve öz yeterliliğin orta ve düşük seviyelerde koşullu dolaylı etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmanın sonuçları gelecekte yapılabilecek araştırmalar için ve uygulayıcılar için yol gösterici olabilecektir. Çalışma, girişimcilik, öz yeterlilik ve kişilik özellikleri kuramlarını genişletmektedir.
Özet (Çeviri)
Opportunities are a key component of the entrepreneurial process. Therefore, why some people recognize opportunities better than others is a valuable research topic. In this study, we investigated the individual antecedents of entrepreneurial opportunity recognition and tried to explain the causal relationships between them. The study examined the effects of Big Five personality traits on entrepreneurial opportunity recognition, the mediating effects of entrepreneurial alertness and the conditional indirect effects of self-efficacy. Data collected from a sample of 450 undergraduate and graduate students were used to test the hypotheses developed in the study. The results revealed that personality traits have significant effects on entrepreneurial opportunity recognition, entrepreneurial alertness has full mediation and self-efficacy has conditional indirect effects at medium and low levels. The results of the study may be instructive for future research and practitioners. The study extends theories of entrepreneurship, self-efficacy and personality traits.