Üniversite öğrencilerinin rekreatif faaliyetlere katılımlarının ve mutluluk düzeylerinin incelenmesi
Investigation of university students' participation in recreative activities and happiness levels
- Tez No: 860325
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı Sakarya, Kocaeli ve Yalova illerindeki Yükseköğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumunda kalan öğrencilerin rekreatif faaliyetlere katılımlarının ve mutluluk düzeylerinin incelemesi ve değişkenler arasında fark olup olmadığının saptanmasıdır. Çalışma, araştırma esaslarına dayalı olarak betimsel nitelikte tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın evreni Sakarya, Kocaeli ve Yalova illerindeki Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumlarında kalan öğrencilerden meydana gelmektedir. Evren içerisinden basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre seçilen 569 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Verilerin toplanması amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”ve Hills ve Argyle (2002) tarafından kişilerin mutluluğunun ölçülmesi için geliştirilmiş olan ve ölçeğin Türkçe uyarlamasını üniversite öğrencileriyle Doğan ve Sapmaz'ın (2012) yapmış olduğu Oxford Mutluluk Ölçeği (OMÖ)" kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında online anket tekniği kullanılmıştır. Elde edilmiş olan veriler bilgisayar ortamına aktarılarak Microsoft Excel paket programı ile düzenlendikten sonra SPSS 29.0 paket programı ile analiz edilmiştir. İki kategoriye sahip değişken ile ölçekler arasındaki farklılık T Testi ile analiz edilmiştir. İkiden fazla kategoriye sahip değişkenler ile Oxford Mutluluk Ölçeği arasındaki farklılık ANOVA testi ile analiz edilmiştir. Bu farklılığın kaynağını saptamak için varyansların homojenliği sağlanmadığı durumlarda kullanılan Tamhane testi ile Posthoc analizleri yapılmıştır. Bulgulara ve sonuca göre araştırmaya katılan öğrencilerin Oxford mutluluk ölçeğinden aldığı puanlar yaşa, gelir durumuna ve öğrenim durumuna göre farklılık göstermiş olup cinsiyete göre farklılık göstermemektedir. Aynı zamanda rekreatif faaliyetler olduğunu ve olmadığını belirten bireylerin Oxford mutluluk ölçeğinden almış oldukları puanlar anlamlı farklılık göstermektedir fakat rekreatif faaliyetlere katılan ve katılmayan bireylerin Oxford mutluluk ölçeğinden almış oldukları puanlar anlamlı farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the participation in recreational activities and happiness levels of students staying at the Higher Education and Credit Dormitories Institution in Sakarya, Kocaeli and Yalova provinces and to determine whether there is a difference between the variables. The study was designed in a descriptive survey model based on research principles. The population of the research consists of students staying in Higher Education Credit and Dormitories Institutions in Sakarya, Kocaeli and Yalova provinces. 569 students selected from the population according to the simple random sampling method participated in the study. To collect the data, the“Personal Information Form”and the Oxford Happiness Scale (OMS), which was developed by Hills and Argyle (2002) to measure the happiness of individuals and whose Turkish adaptation was made by Doğan and Sapmaz (2012) with university students, were used. Online survey technique was used to collect data. The obtained data were transferred to the computer environment, edited with the Microsoft Excel package program, and then analyzed with the SPSS 29.0 package program. The difference between the variables with 2 categories and the scales was analyzed with the T Test. The difference between variables with more than 2 categories and the Oxford Happiness Scale was analyzed with ANOVA test. To determine the source of the difference, Posthoc analyzes were performed using the Tamhane test, which is used when homogeneity of variances was not ensured. According to the findings and results, the scores obtained by the students participating in the research from the Oxford happiness scale differed according to age, income level and education level, but did not differ according to gender. At the same time, the scores obtained from the Oxford happiness scale of individuals who stated that they do or do not engage in recreational activities differ significantly, but the scores obtained from the Oxford happiness scale of individuals who participate and do not participate in recreational activities do not show a significant difference.