Fen bilimleri öğretmen adaylarının küresel iklim değişikliği hakkındaki farkındalıklarının belirlenmesi
Determining the awareness of science teacher candidates about global climate change
- Tez No: 860326
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜLNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, önemli bir çevre problemi olan küresel iklim değişikliği konusunda bilinçli ve duyarlı bireyler yetiştirecek olan öğretmen adaylarının küresel iklim değişikliği konusundaki farkındalıklarının hangi düzeyde olduğunu tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, nicel araştırma deseni olan tarama yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmanın evrenini basit seçkisiz örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılarak, 7 farklı üniversitenin eğitim fakültelerinde bulunan, 4.sınıf fen bilimleri öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 104 fen bilimleri öğretmen adayı oluşturmaktadır. Fen bilimleri öğretmen adaylarının küresel iklim değişikliği farkındalıklarını tespit etmek için araştırmacı tarafından geliştirilen“Küresel İklim Değişikliği Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının küresel iklim değişikliği konusuna ilişkin farkındalık düzeyi cinsiyet değişkenine ve ölçekteki maddelere verdikleri cevaplara göre değerlendirilmiştir. Toplanan veriler nicel analiz yöntemleri kullanılarak SPSS-27 programında analiz edilmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen anketin geçerlik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, fen bilimleri öğretmen adaylarının küresel iklim değişikliğinin fiziksel sonuçları konusunda yüksek farkındalık sahibi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, küresel iklim değişikliği farkındalığı cinsiyete göre anlamlı fark bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p=.001
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the level of awareness of teacher candidates on global climate change, who will raise conscious and sensitive individuals about global climate change, which is an important environmental problem. The survey method, which is a quantitative research design, was used in the study. The universe of this study consists of 104 science teacher candidates studying at the 4th grade science teaching department in 7 different universities' education faculties by using convenient sampling method, which is one of the simple random sampling methods. The“Global Climate Change Awareness Scale”developed by the researcher was used to determine the global climate change awareness of science teacher candidates. The level of awareness of teacher candidates on global climate change was evaluated according to the gender variable and their answers to the items in the scale. The collected data were analyzed in the SPSS-27 program using quantitative analysis methods. The validity and reliability studies of the questionnaire developed by the researcher were carried out. In line with the data obtained, it has been determined that pre-service science teachers have a high awareness of the physical consequences of global climate change. In addition, it was determined that global climate change awareness showed a significant difference according to gender (p=.001