Özel eğitim anaokul öğretmenlerine web tabanlı performans geri bildirimine dayalı koçluk uygulamasının ögretmenlerin sosyal beceri öğretme becerilerine ve otizm spektrum bozukluğu olan çocukların bu becerileri öğrenme düzeylerine etkisi
The effect of web-based performance feedback-based coaching application for special education kindergarten teachers on the teachers' ability to teach social skills and the learning levels of students with autism specturum disorders on these
  1. Tez No: 860328
  2. Yazar: ŞENAY DELİMEHMET DADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ÇİFCİ TEKİNARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu araştırmanın amacı, web tabanlı çevrimiçi performans geri bildirimine dayalı koçluk uygulamasının (WPEGSBOP-KU) özel eğitim anaokullarındaki öğretmenlerin sosyal beceri öğretme becerilerine ve Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocukların sosyal becerileri öğrenme düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaçla araştırmada tek denekli araştırma modellerinden katılımcılar arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli ve A-B modeli kullanılmıştır. Araştırmada öğretmenlerin sosyal beceri öğretimi bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla ön test-son test uygulanmış ve araştırmanın katılımıcı öğretmenleri ile katılımcı çocuk annelerine açık uçlu sorular yöneltilerek uygulamanın sosyal geçerliği incelenmiştir. Araştırmaya üç öğretmen ve bu öğretmenlerin sınıflarındaki yaşları 4-6 arasında değişen 3 OSB olan çocuk katılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcı öğretmenlere yönelik sosyal beceri eğitimi ve performans geribildirimi sağlamak amacıyla web sayfası geliştirilmiş ve hazırlanan web sayfası aracılığıyla araştırma süreci yürütülmüştür. Web sayfası üzerinden sosyal beceri bilgilendirici öğretmen eğitimi sunumu ve performans geribildirimi oturumları gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğretmen ve çocuk çıktılarının videoya kaydedilmesi, video kayıtlarının çözümlenmesi, öğretmene sergilediği öğretim davranışlarına ilişkin performans geribildirimi sunulması süreçleri katılımcı öğretmenlerin uygulama basamaklarında bağımsızlığa ulaşıncaya kadar tekrarlanmıştır. Araştırma sonunda elde edilen veriler WPEGSBÖP-KU'nun özel eğitim anaokulunda görev yapan ana sınıfı öğretmenlerinin sosyal beceri öğretimi yapabilmelerinde ve katılımcı çocukların hedef sosyal becerileri öğrenme düzeyleri üzerinde etkili olduğunu ve sonuçların genellenebilir olduğunu göstermiştir. Sosyal geçerlik verilerinde öğretmenlerin programın içeriği, web sayfası aracılığı ile sunulması ve çocuk çıktılarına ilişkin; katılımcı çocuk annelerinin ise çocukların hedef sosyal beceri çıktıların ilişkin olumlu görüş bildirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effect of a web-based online performance feedback-based coaching intervention (WPFSSEP-CI) on the social skills teaching skills of teachers in special education preschools and on the social skills learning levels of children with Autism Spectrum Disorder (ASD). For this purpose, a single-subject research model, multiple probe model with probe phase between participants and A-B model were used in the study. In the study, pre-test and post-test were applied to determine the level of teachers' knowledge of social skills teaching and the social validity of the application was examined by asking open-ended questions to the participant teachers and mothers of the participant children. Three teachers and 3 children with ASD aged between 4-6 years in their classrooms participated in the study. Within the scope of the study, a web page was developed to provide social skills training and performance feedback for participating teachers, and the research process was conducted through the web page. Social skills informative teacher training presentation and performance feedback sessions were conducted through the web page. In the study, the processes of videotaping teacher and child outcomes, analyzing the video recordings, and providing performance feedback to the teacher regarding the teaching behaviors he/she exhibited were repeated until the participant teachers reached independence in the implementation steps. The data obtained at the end of the study showed that the WPFSSEP-CI was effective on the ability of kindergarten teachers working in a special education kindergarten to teach social skills and on the participant children's learning levels of target social skills and that the results were generalizable. In the social validity data, it was seen that the teachers reported positive opinions about the content of the program, its presentation through the web page, and children's outcomes, and the mothers of the participant children reported positive opinions about the target social skills outcomes of the children. The purpose of this study was to examine the effect of a web-based online performance feedback-based coaching intervention (WPFSSEP-CI) on the social skills teaching skills of teachers in special education kindergartens and on the social skills learning levels of children with Autism Spectrum Disorder (ASD). For this purpose, a single-subject research model, multiple probe model with probe phase between participants and A-B model were used in the study. In the study, pre-test and post-test were applied to determine the level of teachers' knowledge of social skills teaching and the social validity of the application was examined by asking open-ended questions to the participant teachers and mothers of the participant children. Three teachers and 3 children with ASD aged between 4-6 years in their classrooms participated in the study. Within the scope of the study, a web page was developed to provide social skills training and performance feedback for participating teachers, and the research process was conducted through the web page. Social skills informative teacher training presentation and performance feedback sessions were conducted through the web page. In the study, the processes of videotaping teacher and child outcomes, analyzing the video recordings, and providing performance feedback to the teacher regarding the teaching behaviors he/she exhibited were repeated until the participant teachers reached independence in the implementation steps. The data obtained at the end of the study showed that the WPFSSEP-CI was effective on the ability of kindergarten teachers working in a special education preschool to teach social skills and on the participant children's learning levels of target social skills and that the results were generalizable. In the social validity data, it was seen that the teachers reported positive opinions about the content of the program, its presentation through the web page, and children's outcomes, and the mothers of the participant children reported positive opinions about the target social skills outcomes of the children.