Sensing interiors in the case of experience economy
Deneyim ekonomisi bağlamında iç mekânların algılanması
  1. Tez No: 860401
  2. Yazar: GİZEM MERSİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. EDA PAYKOÇ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, İzmir'in Çınarlı Mahallesi'nde yeniden amaçlanmış hangar yapılarının deneyim ekonomisi çerçevesindeki dönüştürücü etkilerini araştırmaktadır. Özellikle WithCo Coworking Space, Kürkçü Dükkanı, Theater Peron ve Antrenos'a odaklanan araştırma, kullanıcı deneyimlerini şekillendiren tasarım unsurlarını titizlikle incelemektedir. Özellikle WithCo Coworking Space, Antrenos, Theater Peron ve Kürkçü Dükkanı'nın ardından öne çıkan bir mekan olarak ortaya çıkmaktadır. İlk izlenimlerde farklılıklar gözlemlenmiş olup, olumlu tepkiler tiyatro ve spor salonuna yönlendirilmiştir. Duygusal tepkilerde ayrım gösterilmekte olup, restoranı merak karakterize ederken, coworking alanıyla huzur ve enerji hissi ilişkilendirilmektedir. Aydınlatma, renk, form, malzeme ve düzeni içeren tasarım unsurlarının önemi, endüstriyel estetiği koruma amacıyla benimsenen özenli yaklaşımı açıklamak için hayati önem taşımaktadır. Çalışma, mekanları belirli mimari tipolojilere ayırarak, yeniden amaçlanmış endüstriyel ayarlardaki mekansal planlamanın önemini vurgular. Sonuç olarak, bulgular, İzmir'deki endüstriyel binaların yeniden işlevlendirilmesindeki nüanslı karmaşıklıkları vurgular. Araştırma, tarafsızlık prensiplerini korumak için belirli bir yaş veya cinsiyet kriteri dayatmaksızın, müşteri ve çalışanları içeren 100 kişilik çeşitli bir katılımcı havuzunu içermektedir. Bu sayısal denge, Çınarlı Mahallesi'ndeki yeniden işlevlendirilmiş endüstriyel yapılar içindeki işlevselliklerin sürekli keşfini teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study delves into the transformative implications of repurposed hangar structures within the experience economy framework in İzmir's Çınarlı Mahallesi. With a specific focus on WithCo Coworking Space, Kürkçü Dükkanı, Theater Peron, and Antrenos, the research meticulously examines the design elements that shape user experiences. Notably, WithCo Coworking Space emerges as the preeminent venue, succeeded by Antrenos, Theater Peron, and Kürkçü Dükkanı. Variances in initial impressions are observed, with favorable responses directed toward the theater and gym. Emotional responses exhibit divergence, with curiosity characterizing the restaurant and a sense of peace and energy associated with the coworking space. The significance of design elements, encompassing lighting, color, form, materials, and layout, is paramount in elucidating the meticulous approach taken to preserve industrial aesthetics. Through a categorization of spaces into distinct architectural typologies, the study accentuates the pivotal role of spatial planning in repurposed industrial settings. Ultimately, the findings accentuate the nuanced complexities inherent in the re-functioning of industrial buildings in İzmir. The research incorporates a diverse participant pool comprising 100 individuals, encompassing both customers and employees, without imposing specific age or gender criteria to uphold the principles of impartiality. This numerical equilibrium encourages continued exploration of functionalities within re-functionalized industrial structures in Çınarlı Mahallesi.