Power grafların indeksleri
Indices of power graphs
  1. Tez No: 860438
  2. Yazar: VOLKAN AŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OGÜN DOĞRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Sonlu mertebeden devirli bir G grubunun yönlendirilmemiş (yönsüz) power grafını P(G) ile göstereceğiz. Sonlu mertebeden herhangi bir devirli grup (Zn,+) devirli grubuna izomorf olduğundan yani, G≅Zn olacağından G=(Zn,+) alınmıştır. Bu tez çalışması süresince p, q farklı asallar, k ve r pozitif tamsayı olmak üzere öncelikle, n=p^k, n=p∙q ve n=p^k∙q^r durumlarına göre P(Zn ) power grafının Euler ɸ fonksiyon yardımıyla bazı indeks hesaplamaları üzerine yeni teoremler elde edilmiştir. Daha sonra genel bir n∈Z^+ için P(Z_n) power grafının, hangi durumlarda eşitlik ya da eşitsizlik olduğunu ortaya koyan, bazı indeks hesaplamaları üzerine yeni teoremler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
We will denote the undirected power graph of a finite-order cyclic group G by P(G). Since any cyclic group of finite order (Zn,+) is isomorphic to the cyclic group, that is, Since G≅Zn will be, so G=(Zn,+) is taken. Throughout this thesis, p, q are different primes, k, and r be a positive integer, firstly, new theorems have been obtained on some index calculations of the P(Zn ) power graph with the help of Euler ɸ function according to the cases n=p^k, n=p∙q and n=p^k∙q^r. Later, new theorems have been put forward on some index calculations that reveal in which cases the P(Zn ) power graph for a general n∈Z^+ is equal or inequal.