Doğru, total ve kuvvet grafların statü indeksleri
Status of line, total and power graphs
- Tez No: 937747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ÖZDEN AYNA, PROF. DR. İSMAİL NACİ CANGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı bazı grafların doğru, total ve kuvvet graflarının tanımlanması ve bu grafların her köşelerinin statüsü ve statü indeksleri hesaplanarak genel bir formül elde etmektir. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, diğer bölümlerde de gerekli olacak graflar hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, bazı topolojik graf indekslerinden bahsedilerek bazı basit graflar için örnekler verilmiştir.Üçüncü bölümde, tezin ana konusu olan statü ve statü indekslerinden bahsedilerek bazı basit grafların köşelerinin statüleri ve statü indeksleri, bu grafların doğru, total ve kuvvet graflarının köşelerinin statüleri ve statü indeksleri hesaplanmış ve bu hesaplamalarda bize kolaylık sağlaması amacıyla genel formüller elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the line, total and power graphs of some graphs and to obtain a general formula by calculating the state and state indices of each corner of these graphs. This thesis consists of three parts. In the first section, general information is given about the graphics that will be needed in the other sections. In the second chapter, some topological graph indices are mentioned and some examples of simple graphs are given. In the third chapter, the state and state indices, which are the main subject of the thesis, are mentioned, the state and state indices of the vertices of some simple graphs, the state and state indices of the vertices of line, sum and force graphs. Each of these graphs is calculated and general formulas that will facilitate these calculations are obtained.