E-spor, oyuncularının dijital oyun bağımlılığı ve serbest zaman tatmin düzeylerinin incelenmesi
Examination of e-sports players' digital game addiction and leisure time satisfaction levels
- Tez No: 860484
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı e-spor oyuncularının dijital oyun bağımlılığı ile dijital oyun bağımlığına bağlı olarak serbest zaman tatmin düzeylerinin belirlenmesidir. Materyal Metod: Araştırmanın evrenini Türkiye'de e-spor branşını lisanslı ve faal olarak devam ettiren 2015 e- sporcu oluştururken, örneklem grubunu yine Türkiye geneli 377 e-spor oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma da veri toplama aracı“Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”ile“Serbest Zaman Tatmin Ölçek”formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to determine the digital game addiction of e-sports players and their free time satisfaction levels depending on digital game addiction. Material Method: While the population of the research consists of 2015 e-athletes who are licensed and active in the e-sports branch in Turkey, 377 e-sports players from across Turkey voluntarily participated in the sample group. In the research, data collection tools“Digital Game Addiction Scale”and“Leisure Time Satisfaction Scale”form were used. SPSS statistical package program was used to analyze the data.