Verici-alıcı gruplar taşıyan kaliksaren'lerin ikinci-mertebe çizgisel olmayan optik özelliklerinin araştırılması
The investigation of second-order nonlinear optical properties of calixarenes with donor- acceptor groups
- Tez No: 860543
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, verici-alıcı grup taşıyan bir kaliksaren molekülü tasarlanmıştır. Çalışılan molekülün ab-initio kuantum mekaniksel metotlar kullanılarak elektrik dipol momentleri, statik ve dinamik çizgisel kutuplulukları ile birinci yüksek kutuplulukları hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda bulunan sıfırdan farklı elektrik dipol moment değerleri, araştırılan molekülün kutuplu yapıda olduğunu ortaya çıkarmıştır. Moleküler orbital hesaplamalar ile çalışılan molekülün mikroskobik ikinci – mertebe çizgisel olmayan optik davranışını ifade eden sıfırdan farklı birinci yüksek kutupluluklara sahip olduğu gösterilmiştir. Büyük değerli sıfırdan farklı elektrik dipol momentlerin; daha yüksek ve özellikle de 𝛽𝑡𝑜𝑡 ile β_V değerlerine neden oldukları görülmektedir. Bu sebeple, tez çalışmasında incelenen kaliksaren molekülü için hesapladığımız μ ile 𝛽𝑡𝑜𝑡 ve β_V değerleri arasında güçlü bir ilişkinin varlığı tartışmasızdır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis study, a calixarene molecule carrying donor-acceptor group was designed. Electric dipole moments, static and dynamic linear polarizabilities and first hyperpolarizabilities of the studied molecule were calculated using ab-initio quantum mechanical methods. The non-zero electric dipole moment values found as a result of the calculations revealed that the investigated molecule has a polar structure. By molecular orbital calculations, it has been shown that the studied molecule has non-zero first hyperpolarizabilities, which express microscopic second-order non-linear optical behavior. Large non-zero electric dipole moments; It is seen that large-valued non-zero electric dipole moments lead to higher and especially β_tot and β_V values. Therefore, it is indisputable that there is a strong correlation between μ and β_tot and β_V values that we calculated for the calixarene molecule studied in this thesis.