Ortaokuldaki yüz yüze, hibrit ve uzaktan eğitim uygulamalarına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teacher and student opinions on face-to-face, hybrid and distance education applications in secondary schools
- Tez No: 860542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada ortaokuldaki öğrencilerin ve öğretmenlerin yüz yüze, hibrit ve uzaktan eğitim uygulamalarına ilişkin görüşlerinin incelemesi amaçlanmıştır. Bu çalışma Van ili İpekyolu ilçesindeki bazı ortaokullardaki 15 öğrenci ve 15 öğretmen ile gerçekleşmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik model kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu uygulanmıştır. Görüşme formu öğrenciler ve öğretmenler için ayrı hazırlanmış açık uçlu sorulardan oluşturulmuştur. Ayrıca demografik bilgilere erişmek için sorular da bulunmaktadır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler içerik analiz yöntemiyle düzenlenerek yorumlanmıştır. Bulgular eğitim uygulamalarına yönelik; olumlu görüşler, olumsuz görüşler ve çözüm önerileri temasından oluşmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre eğitim uygulamalarında anında geri dönüt, etkileşim, mekândan bağımsızlık, sosyalleşme ve öğrenme ortamının işlevselliği olumlu özellikler olarak ifade edilmiştir. Sınıf mevcutlarının fazlalığı, ortamın eğitim öğretime hazır olmaması, öğretim programı uyum sorunu, zamanı etkili kullanamama, altyapı ve materyal eksikliği olumsuz özellikler olarak ifade edilmiştir. Karşılaşılan sorunlara yönelik çözüm önerileri; sınıf mevcutlarının azaltılması, öğretim ortamının iyileştirilmesi, öğretim programının düzenlenmesi, altyapı ve materyal eksikliklerinin giderilmesi, hizmet içi eğitim verilmesi, ölçme ve değerlendirme yapılması şeklinde belirtilmiştir. Öğrenciler ve öğretmenlerden alınan demografik bilgilere göre kendine ait bilgisayara sahip olmalarının eğitim uygulamalarına yönelik düşüncelerini etkilediği görülmüştür. Öğrenciler ve öğretmenlerin en fazla tercih edeceği uygulama yüz yüze eğitim olmuştur. Çalışmanın sonuçları doğrultusunda uzaktan eğitim ve hibrit eğitim için materyal, alt yapı, öğretim programı ve ölçme değerlendirme bakımından iyileştirmeler olması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to examine the opinions of middle school students and teachers regarding face-to-face, hybrid, and remote learning practices. The study was conducted with 15 students and 15 teachers from some middle schools in the İpekyolu district of Van province. The phenomenological model of qualitative research methods was used. A Semi-Structured Interview Form was implemented as the data collection tool, consisting of open-ended questions prepared separately for students and teachers. Additionally, demographic questions were included to gather information about the participants.The data obtained from the interviews were organized and interpreted using the content analysis method. The findings are categorized into themes of positive views, negative views, and solution suggestions regarding educational practices. According to the results of the study, instant feedback, interaction, independence from physical space, socialization, and the functionality of the learning environment were expressed as positive features in educational practices. On the other hand, issues such as high class sizes, unpreparedness of the learning environment, curriculum alignment problems, ineffective time management, and lack of infrastructure and materials were identified as negative features. Solution suggestions for the encountered problems include reducing class sizes, improving the learning environment, organizing the curriculum, addressing infrastructure and material shortages, providing in-service training, and implementing assessment and evaluation. It was observed that students and teachers having their own computers influenced their thoughts on educational practices, according to the demographic information obtained from them. The most preferred application by both students and teachers was face-to-face education. Based on the results of the study, improvements in materials, infrastructure, curriculum, and assessment and evaluation are recommended for distance education and hybrid education.