Erken boşalma ve sertleşme sorunu yaşayan bireylerin bağlanma stilleri ve cinsel doyum düzeylerinin incelenmesi
Investigation of attachment styles and sexual satisfaction levels in individuals experiencing premature ejaculation and erectile dysfunction
  1. Tez No: 860564
  2. Yazar: RECEP DİRİCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma erken boşalma ve sertleşme sorunu yaşayan bireylerin bağlanma stilleri ve cinsel doyum düzeylerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma, erken boşalma ve sertleşme sorunu yaşayan 30'ar kişilik iki ayrı grup oluşturularak yüz yüze anket uygulaması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, cinsel terapi için özel kliniklere başvuran ve bu sorunlar için doktor tarafından teşhis konulmuş erkek bireylerdir. Veri toplama araçları Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği ve Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeğidir. Araştırma sonuçlarına göre, erken boşalma ve sertleşme sorunu yaşayan bireylerin bağlanma stilleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak, cinsel doyum düzeylerinde önemli farklılıklar gözlemlenmiştir. Empotans, erken boşalma, sıklık, kaçınma ve doyum alt boyutlarında sertleşme sorunu yaşayan bireylerin, erken boşalma sorunu yaşayanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek puanlar aldığı görülmüştür. Sosyodemografik özelliklerle bağlanma stilleri ve cinsel doyum düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu, maddi gelir algısı, ilişki durumu gibi faktörlerin cinsel yaşam üzerinde etkisi saptanmıştır. Sonuç olarak, sertleşme sorunu yaşayan bireylerde artan sertleşme düzeylerinin cinsel doyumu artırdığı belirlenmiştir. Ayrıca, erken boşalma sorunu yaşayan bireylerde artan dokunma düzeylerinin daha kısa süren erken boşalmaya neden olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, cinsel işlev bozukluğu yaşayan bireylerin tedavisine yönelik terapötik müdahalelerde dikkate alınabilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the attachment styles and sexual satisfaction levels of individuals experiencing premature ejaculation and erectile dysfunction. The study was conducted by creating two separate groups of 30 individuals each who experience premature ejaculation and erectile dysfunction, and applying face-to-face surveys. Participants were male individuals diagnosed by a doctor and seeking sexual therapy in specialized clinics for these issues. The data collection tools included the Socio-Demographic Information Form, Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale, and Three-Dimensional Attachment Styles Scale. According to the research results, there was no significant difference in attachment styles among individuals experiencing premature ejaculation and erectile dysfunction. However, significant differences were observed in sexual satisfaction levels. In the domains of impotence, premature ejaculation, frequency, avoidance, and satisfaction, individuals experiencing erectile dysfunction scored significantly higher than those experiencing premature ejaculation. Positive significant relationships were found between socio-demographic characteristics, attachment styles, and sexual satisfaction levels. Factors such as age, education level, employment status, perceived financial income, and relationship status were determined to have an impact on sexual life. In conclusion, it was found that increased erectile levels in individuals experiencing erectile dysfunction positively influenced sexual satisfaction. Additionally, increased levels of touch in individuals experiencing premature ejaculation were found to contribute to shorter-lasting premature ejaculation. These results could be considered in therapeutic interventions for individuals experiencing sexual dysfunction.