Sağlık çalışanlarının zaman yönetimi becerilerinin bireysel performans üzerindeki etkisi
The effect of healthcare professionals' time management skills on individual performance
- Tez No: 860599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmanın temel amacı, özel hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarının, zaman yönetimi becerilerinin bireysel performansları üzerindeki etkisinin ölçülmesidir. Çalışmanın hedef evrenini İstanbul ilinde faaliyette bulunan iki özel hastanede çalışan sağlık personeli oluşturmaktadır. İlgili iki hastanede görev yapan 1500 sağlık personeli çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Çalışmada randomizasyon örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada; %95 güven aralığında örneklem büyüklüğü minimum 306 kişi olarak bulunmuştur. 337 sağlık personelinden toplanan veriler çalışmada kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler normal dağılım kriterlerini karşıladığından; parametrik analiz yöntemleri seçilmiştir. Bu kapsamda verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, korelasyon analizi, regresyon analizi ve fark analizleri kullanılmıştır. Veriler %95 güven düzeyinde (p=0,05) analiz edilmiştir. Zaman yönetimi ile bireysel performans arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre zaman yönetimi beceri algısı arttıkça, özel hastanelerde çalışan sağlık personelinin bireysel performans algıları artmaktadır. Sonuç olarak, zaman yönetimi becerilerinin bireysel performans uygulamalarını olumlu yönde etkilediğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to measure the effect of time management skills on the individual performances of healthcare professionals working in private hospitals. The target population of the study consists of healthcare personnel working in two private hospitals operating in Istanbul. 1500 healthcare personnel working in two relevant hospitals constitute the population of the study. Randomization sampling method was used in the study. In the research; The minimum sample size at the 95% confidence interval was found to be 306 people. Data collected from 337 healthcare personnel were used in the study. Since the data used in the research met normal distribution criteria; parametric analysis methods were chosen. In this context, descriptive statistical methods, correlation analysis, regression analysis and difference analysis were used to analyze the data. Data were analyzed at 95% confidence level (p=0.05). It was concluded that there is a positive and significant relationship between time management and individual performance. Accordingly, as the perception of time management skills increases, the individual performance perceptions of healthcare personnel working in private hospitals increase. As a result, it has been found that time management skills positively affect individual performance practices.