Üniversite son sınıf öğrencilerinin gelecek kaygısı ile umut ve azim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between future anxiety, hope and grit levels of university senior students
  1. Tez No: 888004
  2. Yazar: SEDA NUR USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite son sınıf öğrencilerinin gelecek kaygıları, umut ve azim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amacın yanında üniversite son sınıf öğrencilerinin gelecek kaygısı, umut ve azim düzeylerinin çeşitli değişkenler (cinsiyet, fakülte, algılanan akademik başarı, algılanan sosyoekonomik durum, staj/iş deneyimi ve bölüme yönelik memnuniyet) açısından incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 878 (%53,76'ı kadın; %46,24'ü erkek) üniversite son sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcılara ait veriler Kişisel Bilgi Formu, Üniversite Öğrencilerinde Gelecek Kaygısı Ölçeği, Sürekli Umut Ölçeği ve Kısa Azim Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde Welch testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal Wallis testi, bağımsız örneklemler t testi, Pearson korelasyon analizi ve aşamalı regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda üniversite son sınıf öğrencilerinin umut ve azim düzeyleri arasında yüksek düzeyde ilişki olduğu ve öğrencilerin umut ve azim düzeylerinin gelecek kaygısı düzeylerini açıklama oranının %63 olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen diğer bulgular aracılığıyla kadın öğrencilerin, akademik başarı düzeyini ve sosyoekonomik düzeyini yüksek olarak algılayan öğrencilerin, staj veya iş deneyimine sahip olan öğrencilerin, eğitim fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin ve bölümünden memnun olan öğrencilerin gelecek kaygılarının düşük, umut ve azim düzeylerinin ise yüksek olduğu görülmektedir. Elde edilen tüm bu bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve uygulayıcılara ve araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between future anxiety, hope and grit levels of senior university students. In addition to this purpose, it was also aimed to examine the future anxiety, hope and grit levels of senior university students in terms of various variables (gender, faculty, perceived academic achievement, perceived socioeconomic status, internship/work experience and satisfaction with the department). The study group consisted of 878 (53.76% female; 46.24% male) university senior students. The data of the participants were collected through Personal Information Form, Future Anxiety Scale in University Students, Dispositional Hope Scale and Short Grit Scale. Welch test, one-way analysis of variance (ANOVA), Kruskal Wallis test, independent samples t test, Pearson correlation analysis and stepwise regression analysis were used in the analysis of the data. As a result ofthe analyses, it was concluded that there was a high level of correlation between hope and grit levels of senior university students and that the rate of explaining the future anxiety levels of students' hope and grit levels was 63%. Through other findings obtained in the study, it is seen that female students, students who perceive their academic achievement level and socioeconomic level as high, students who have internship or work experience, students studying at the faculty of education and students who are satisfied with their department have low levels of future anxiety and high levels of hope and grit. All these findings were discussed in the light of the relevant literature and various suggestions were made to practitioners and researchers.