Metaverse evreninin öğrencilerin eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerine etkisi
The effect of metaverse universe on students' critical thinking and problem solving skills
  1. Tez No: 860677
  2. Yazar: ENİSE ODABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırma; metaverse evreninin, öğrencilerin eleştirel düşünme becerisine ve problem çözme becerisine etkisi ve metaverse evreninin eğitime entegrasyonuna yönelik öğrenci görüşlerinin belirlenmesi amacıyla 5. ve 6. sınıfta öğrenim görmekte olan 61 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılan çalışmada, deney 1 grubu bilgilendirme sunumu ve metaverse evreni ortamında aktif bulunarak, deney 2 grubu metaverse evreni hakkında kapsamlı bilgilendirme sunumuyla, kontrol grubu öğretim programlarına müdahale edilmeden geleneksel ortamda öğrenimlerine devam ederek eğitim süreçlerini tamamlamışlardır. Karma araştırma yöntemiyle gerçekleştirilen çalışmanın, nicel boyutunda eleştirel düşünme becerisi ölçeği, problem çözme becerisi ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan metaverse evreni algı anketi; nitel boyutunda metaverse evreninin eğitime entegrasyonuna yönelik açık uçlu soru formu kullanılarak veriler toplanmıştır. Eleştirel düşünme ve problem çözme becerisi nicel verileri, bağımlı örneklem t-testi ve iki faktörlü varyans analiziyle; metaverse evreni algı anketi Wilcoxon testi ve Kruskal-Wallis testiyle çözümlenmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda; gruplar arasında ve deney gruplarının öntest sontest puanlarında anlamlı bir fark olduğu, kontrol grubunun öntest sontest puanlarında anlamlı bir fark olmadığı gözlenmiştir. Metaverse evreninin eleştirel düşünme ve problem çözme becerisine olumlu yönde etki sağladığı görülmüştür. Nitel veriler, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Metaverse evreninin eğitime entegrasyonuna yönelik; öğrencilerin çoğunluğu eğlenceli ve verimli eğitim ortamı oluşturabileceği gibi olumlu düşüncelere sahipken, gerçek hayattan uzaklaşma gibi olumsuz düşüncelerini ifade eden öğrencilerin mevcut olduğu gözlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlar, metaverse evreninin eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini olumlu yönde etkilediğini ve eğitime entegrasyonu sırasında yaşanabilecek olası problemleri ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, metaverse evreninin eğitime entegrasyonu sırasında olası problemlere karşı dikkat edilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of the metaverse universe on students' critical thinking skills and problem solving skills and to determine students' opinions regarding the integration of the metaverse universe into education. The research was conducted with 61 students in the 5th and 6th grades.“Quasi-experimental design with control group”was used within the scope of the study. In this context; The Experiment-1 group completed their education process by being active in the informative presentation and metaverse universe environment, the Experiment-2 group completed their education process with a comprehensive information presentation about the metaverse universe, and the Control group completed their education process by continuing their education in the traditional environment without any intervention in the education programs. In the quantitative dimension of the study, which was carried out with mixed research method, data was collected using the critical thinking skill scale, problem solving skill scale and the metaverse universe perception survey prepared by the researcher. In the qualitative dimension of the study, data was collected using an open-ended questionnaire regarding the integration of the metaverse universe into education. Quantitative data on critical thinking and problem solving skills were analyzed with dependent sample t-test and two-factor analysis of variance, and the metaverse perception survey was analyzed with Wilcoxon test and Kruskal-Wallis test. As a result of the analyses, it was observed that there was a significant difference in the pretest-posttest scores between the groups and the experimental groups, but there was no significant difference in the pretest-posttest scores of the control group. It has been observed that the Metaverse universe has a positive effect on critical thinking and problem solving skills. Qualitative data were analyzed using the content analysis method. It has been observed that the Metaverse universe has a positive effect on critical thinking and problem solving skills. Qualitative data were analyzed using the content analysis method. Within the scope of the integration of the Metaverse universe into education, it has been observed that while the majority of students have positive thoughts such as creating a fun and productive educational environment, there are some students who express negative thoughts such as being away from real life. These results showed that the metaverse positively affects critical thinking and problem solving skills. In addition, the results reveal possible problems that may be experienced during the integration of the metaverse into education. In this context, it is suggested that attention should be paid to possible problems during the integration of the metaverse universe into education.