The relationship between MOXO continuous performance test results and volumetric brain MRI in attention deficit hyperactivity disorder
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda MOXO sürekli performans testi sonuçları ile volumetrik beyin MR'ının ilişkisi
  1. Tez No: 890232
  2. Yazar: AHLANUR ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
DEHB, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sıkça tanı konulan bir nörogelişimsel bozukluktur. Bozukluğun biyobelirteçleri tam olarak belirlenmediğinden, tanı genellikle semptomların değerlendirilmesiyle yapılır. Bu da yanlış tanıya ya da tanının kötüye kullanımına neden olabilir. Son yıllarda ise objektif ve kolay kullanımı ile öne çıkan MOXO-d-CPT, yardımcı bir tanı testi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, DEHB tanısı almış 13-58 yaş arası bireylerde MOXO-d-CPT yetişkin form sonuçları ile volBrain aracılığıyla elde edilen volümetrik MR analiz sonuçları arasındaki ilişkiyi araştırmak ve beyindeki farklılıkları MOXO-d-CPT ölçümleriyle ilişkilendirmektir. Analizler sonucunda, özellikle dikkat ve hiperaktivite boyutunda olmak üzere, zamanlama ve dürtüsellik dahil tüm endekslerde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bölgesel olarak, en anlamlı farklılıklar frontal bölgede, ardından temporal bölgede bulunmuştur. Bu çalışma, MOXO-d-CPT sonuçlarına göre DEHB'li bireylerin dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivite performanslarındaki zorlukların, beyin bölgelerindeki çeşitli volümetrik ve kortikal kalınlık farklılıklarıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, özellikle yetersiz muayene süresi ve imkanları olan ruh sağlığı profesyonelleri için MOXO-d-CPT'nin DEHB tanısında klinik bir kolaylaştırıcı olarak kullanılabileceğini ve DEHB semptomlarının altında yatan volümetrik ve kortikal kalınlık farklılıklarını araştıracak gelecekteki çalışmalar için bir temel oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ADHD is a neurodevelopmental disorder frequently diagnosed in both children and adults. Since the biomarkers of the disorder are not fully determined, the diagnosis is usually made by evaluating the symptoms, which may lead to misdiagnosis or misuse of diagnosis. However, in recent years, MOXO-d-CPT, known for its objective and easy use, has started to be used as an auxiliary diagnostic test. This study aimed to investigate the relationship between MOXO-d-CPT adult form results and volumetric MR analysis results obtained through volBrain in individuals aged 13-58 years diagnosed with ADHD and to correlate the differences in the brain with MOXO-d-CPT measurements. The analyses revealed significant relationships in all indices, including timing and impulsivity, especially in the attention and hyperactivity dimensions. Regionally, the most significant differences were found in the frontal region, followed by the temporal region. This study demonstrated that the difficulties experienced by individuals with ADHD in attention, timing, impulsivity, and hyperactivity performances according to MOXO-d-CPT results are related to various volumetric and cortical thickness differences in brain regions. These findings suggest that MOXO-d CPT could be used as a clinical facilitator in the diagnosis of ADHD, particularly for mental health professionals working with inadequate examination times and facilities. Additionally, the study provides a basis for future research to investigate the volumetric and cortical thickness differences underlying ADHD symptoms.