Çocuk yoğun bakım ünitesinde ciddi alt solunum yolu enfeksiyonu ile yatan hastaların klinik özellikleri, etiyolojisi ve prognozunun değerlendirilmesi: 5 yıllık tek merkez deneyimi
Evaluation of clinical characteristics, etiology and prognosis of patients hospitalised with severe lower respiratory tract infection in paediatric intensive care unit: a 5-year single centre experience
- Tez No: 860710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMAY GÜRBÜZ, DOÇ. DR. MUHTEREM DUYU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
MATERYAL METOD: Bu çalışma İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesinde Ocak 2018 ile Aralık 2023 tarihleri arasında Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde alt solunum yolu enfeksiyonu tanısı ile yatan hastaları değerlendiren tek merkezli retrospektif kesitsel bir çalışmadır. BULGULAR: Toplam 402 hasta çalışmamız için uygun bulundu. Bronşiolit (%46,8) ve pnömoni (%47) tanısı alan benzer sayıda hasta vardı. En sık saptanan viral etken Respiratuvar sinsityal virüstü (%19,7). En sık saptanan bakteriyel etken Haemphilus influenza idi (%16,4). En sık görülen komplikasyon ARDS idi (%7,2). Hastaların %17,4'ünde mikst tip enfeksiyon, %7,5'inde çoklu viral enfeksiyon, %3,2'sinde çoklu bakteriyel enfeksiyon saptandı. Çoklu viral enfeksiyon saptanan hastaların 22'sinde rhinovirüs görülmekte. Moraxella Catarrhalis, Pseudomonas Aeruginosa ve Staphylococcus Aureus saptanan hastaların diğer bakteriyel etkenlere göre invaziv mekanik ventilasyon (IMV) desteği alma olasılığı daha fazlaydı. İnfluenza A/B saptanan hastaların diğer viral etkenlere göre IMV desteği alma olasılığı daha fazlaydı. Ölen hastaların 24 aydan büyük, kış ayında hastaneye başvuran, birden çok komorbit durumu olan, pnömoni tanısı ile yoğun bakıma kabul edilen, atelektazi, pnömomediastinum, pnömotoraks, plevral efüzyon kabul anında IMV desteği alan ve IMV desteği ihtiyacı olan hastalar olması muhtemeldir. Ek olarak, yüksek Pediatric Risk of Mortality III (PRISM III) skoru, yüksek Pediatric Index of Mortality -III (PIM III ) skoru ve inotrop desteği aldıkları tespit edilmiştir. SONUÇ: Çalışmamız ciddi alt solunum yolu enfeksiyonu ile yatan hastaların sıklıkla 6 aydan küçük olduğunu pnömoni tanısıyla yatan, yukarıda bahsi geçen radyolojik bulgulara sahip olan, komorbit durumu olan, çocuk yoğun bakıma kabulü anında entübe olan hastaların mortalitesinin daha sık olduğunu göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Ciddi alt solunum yolu enfeksiyonu, çocuk yoğun bakım ünitesi, pnömoni, bronşiolit, mortalite, prognoz,etiyoloji
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Evaluation the clinical characteristics, etiology and prognosis of patients hospitalized with a diagnosis of serious lower respiratory tract infection. MATERIAL METHOD: This is a single-centre retrospective cross-sectional study evaluating patients hospitalised with lower respiratory tract infection in the Pediatric Intensive Care Unit between January 2018 and December 2023 at Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital. RESULTS: A total of 402 patients were eligible for our study. There were similar numbers of patients diagnosed with bronchiolitis (46.8%) and pneumonia (47%). The most common viral agent was respiratory syncytial virus (19.7%). The most common bacterial agent was Haemphilus influenza (16.4%). The most common complication was ARDS (7.2%). Mixed type infection was detected in 17.4%, multiple viral infection in 7.5% and multiple bacterial infection in 3.2% of the patients. Rhinovirus was observed in 22 of the patients with multiple viral infections. Patients with Moraxella Catarrhalis, Pseudomonas Aeruginosa and Staphylococcus Aureus were more likely to receive invasive mechanical ventilation (IMV) support compared to other bacterial agents. Patients with influenza A/B were more likely to receive IMV support compared to other viral agents. It is likely that the patients who died were older than 24 months, admitted to hospital in winter, had multiple comorbid conditions, were admitted to intensive care with a diagnosis of pneumonia, had atelectasis, pneumomediastinum, pneumothorax, pleural effusion, received IMV support at the time of admission and needed IMV support. In addition, high Pediatric Risk of Mortality III (PRISM III) score, high Pediatric Index of Mortality -III (PIM III) score and inotropic support were determined. CONCLUSION Our study shows that patients hospitalized with severe lower respiratory tract infection are frequently younger than 6 months, patients hospitalized with a diagnosis of pneumonia, patients with the aforementioned radiological findings, patients with comorbid conditions, and patients who were intubated at the time of admission to paediatric intensive care unit has a higher mortality rate. KEYWORDS: Severe lower respiratory tract infection, pediatric intensive care unit, pneumonia, bronchiolitis, mortality, prognosis, etiology