Akut pankreatitin şiddetini öngörmede RDW/albümin ve CRP/albümin oranlarının rolü
The role of RDW/albumin and CRP/albumin ratios in predicting the severity of acute pancreatitis
- Tez No: 860721
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Akut pankreatit acil servise gastrointestinal sistem kaynaklı başvuruların en sık sebeplerinden biridir. Klinik prezentasyonu oldukça değişkendir. Bu sebeple tanı anında şiddetinin tayini ve şiddete göre etkin tedavinin erken başlanması önemlidir. Bu çalışmada akut pankreatit şiddetinin öngörülmesinde RDW/albümin ve CRP/albümin oranlarının etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 2018-2023 yılları arasında acil servise akut pankreatit nedeniyle başvuran 180 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların %73.3'ü hafif, %21.1'i orta, %5.6'sı da ağır akut pankreatitliydi. Pankreatit şiddetindeki artışla birlikte yaş ortalamasında da artış olduğu görülse de pankreatit şiddetine göre yaş ortalamasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Ağır pankreatitli hastalarda CRP düzeyinin hafif ve orta panktreatitli hastalara göre, orta pankreatitli hastaların da hafif pankreatitli hastalara göre CRP değerinin anlamlı şekilde daha yüksek olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis is one of the most common causes of gastrointestinal system admissions to the emergency department. Clinical presentation is highly variable. Determining severity of the disease and starting treatment is very important. The aim of this study was to determine the effect of RDW/albumin and CRP/albumin ratios in the prediction of acute pancreatitis severity. A total of 180 patients which admitted to the emergency department of our hospital between 2018-2023 were included in our study. Of the patients included in the study, 73.3% had mild, 21.1% had moderate and 5.6% had severe acute pancreatitis. Although there was an increase in the mean age with the increase in pancreatitis severity, there was no significant difference in the mean age according to pancreatitis severity. CRP levels were significantly higher in patients with severe pancreatitis than in patients with mild and moderate pancreatitis, and CRP levels were significantly higher in patients with moderate pancreatitis than in patients with mild pancreatitis (p0.05).