Prediyabetik bireylerde pandemi öncesi ve sonrası hemoglobin a1c değişikliğinin incelenmesi
Assessment of HbA1c changes in prediabetic individuals before and after the pandemic
- Tez No: 860725
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM, DR. İSMAİL GÖKHAN KALAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye ve Aile Hekimliği polikliniklerine başvurmuş hastaların pandemi ile değişen hayat ve sağlık koşullarının prediyabetik hemoglobin A1c (HbA1c) değerleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 11.09.2019-11.03.2020 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye ve Aile Hekimliği polikliniklerine başvurmuş, HbA1c değerleri %5.7-6.4 arasında saptanmış olan hastalar arasından, 11.03.2020-11.03.2021 tarihleri arasında HbA1c değerlerine bakılmış olup dahil etme kriterlerini karşılayan hastalar kaydedilerek kesitsel, retrospektif olgu kontrol çalışması yapılmıştır. Kriterleri karşılayan hastaların tamamı (n=102) çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar aranarak eğitim durumu, medeni durum, pandemi döneminde çalışma durumu, pandemi döneminde evde yaşayan kişi sayısı, COVID-19 geçirme öyküsü, boy, çalışmaya dahil edilen ilk HbA1c değeri zamanındaki ve 1 yıl sonrasındaki kilosu, ailede diyabet öyküsü, çalışmaya dahil edilen ilk HbA1c değeri sonrasında haftalık yürüyüş süresi, diyetisyen başvurusu, diyet uygulaması, sigara kullanımı ve bilinen hastalıklar sorulmuştur. Dahil edilen hastaların HbA1c, trigliserid (TG), total kolesterol (TK), LDL kolesterol (LDL-K) ve HDL kolesterol (HDL-K) değerlerine hastanenin işletim sisteminden (Probel) ulaşılarak pandemi öncesi ve sonrasındaki değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to examine the effect of the pandemic and changing living and health conditions on prediabetic hemoglobin A1c (HbA1c) values of patients admitted to the Internal Medicine and Family Medicine outpatient clinics of Istanbul Training and Research Hospital. Materials and Methods: Between 11.09.2019-11.03.2020, a cross-sectional, retrospective case-control study was conducted by enrolling patients who were admitted to the Internal Medicine and Family Medicine outpatient clinics of Istanbul Training and Research Hospital between 11.09.2019-11.03.2020 and whose HbA1c values were between 5.7-6.4%, and whose HbA1c values were checked between 12.03.2020-11.03.2021 and who met the inclusion criteria. All patients who met the criteria (n=102) were included in the study. Patients were called and asked about their educational status, marital status, employment status during the pandemic, number of people living at home during the pandemic, history of COVID-19, height, weight at the time of the first HbA1c value included in the study and 1 year later, family history of diabetes, weekly walking time after the first HbA1c value included in the study, dietitian referral, dietary practice, smoking and known diseases. HbA1c, triglyceride (TG), total cholesterol (TC), LDL cholesterol (LDL-C) and HDL cholesterol (HDL-C) values of the included patients were accessed from the hospital's operating system (Probel) and their values before and after the pandemic were compared.