Acil serviste akut dispnenin değerlendirilmesinde pocus (point-care-of-ultrasound) kullanımı
Acil serviste akut dispnenin değerlendirilmesinde pocus (point-care-of-ultrasound) kullanimi
  1. Tez No: 860726
  2. Yazar: BERKAY AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR DİKME
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında acil servise dispne ile başvuran hasta yönetiminde uygulanan klasik yöntem (pocus1) ile tanımladığımız prosedür (pocus2) arasında son tanıyı tahmin etmede fark olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereçler ve yöntem: Dispne semptomu, acil servise başvuran hastalar arasında sık görülen bir durumdur ve tanı sürecinde hızlı ve doğru bir değerlendirme gerektirir. PoCUS, bu süreçte hızlı bir tanısal araç olarak kullanılabilir. Prospektif, kesitsel ve gözlemsel çalışma olarak, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde (AS) 15 Eylül 2023 ile 20 Ekim 2023 tarihleri arasında acil servise dispne şikayeti ile gelen hastalar üzerinde yürütüldü. Çalışmadan dışlama kriterleri olarak, katılmaya onam vermeyen hastalar, 18 yaş altı hastalar,gebe hastalar,travmaya bağlı dispne şikayeti olan hastalar ve dispne şikayeti ile başvurup yatışı gerçekleşmeyen hastalar olarak belirlendi. Çalışmanın sonlanım noktası hastanın kesin tanısının uygulanan PoCUS yöntemleri ile uyumlu olup olmaması üzerine belirlenecektir. Bulgular: Çalışmaya, dispne şikayetiyle başvuran 96 hasta edilmiştir. %63,5'si erkek olan hastaların, yaş ortalaması 69,5±11,8 yıl olarak bulunmuştur. En sık rastlanan tanılar pnömoni, ardından pulmoner ödem, akut koroner sendrom (AKS), kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) alevlenmesi ve pulmoner embolizm (PE) olarak sıralanmıştır. Her ne kadar POCUS-1 ve POCUS- 2'nin kesin tanılarla uyumu kapsamlı bir şekilde incelendiğinde, her iki protokolün son tanıları öngörmede yüksek uyum oranları saptansa da, POCUS-2'nin KOAH ve PE tanılarında daha yüksek doğruluk oranları sergilediği ve tanı sürecinde POCUS- 1'e kıyasla daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis aims to investigate whether there is a difference in predicting the final diagnosis between the traditional method (PoCUS1) and our defined procedure (PoCUS2) in managing patients presenting with dyspnea to the emergency department. Materials and methods: Dyspnea is a common symptom among patients presenting to the emergency department, requiring rapid and accurate evaluation during the diagnostic process. PoCUS can serve as a quick diagnostic tool in this context. This prospective, cross-sectional, and observational study was conducted at the Istanbul Training and Research Hospital's emergency department from September 15, 2023, to October 20, 2023. Exclusion criteria included patients who did not consent to participate, those under 18 years of age, pregnant patients, patients presenting with dyspnea due to trauma, and patients who were not admitted after presenting with dyspnea. The endpoint of the study was determined based on the compatibility of the final diagnosis with the applied PoCUS methods. Results: The study included 96 patients presenting with dyspnea, of which 63.5% were male, with an average age of 69.5±11.8 years. The most common diagnoses were pneumonia, followed by pulmonary edema, acute coronary syndrome (ACS), exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease (COPD), and pulmonary embolism (PE). Although a comprehensive examination of the concordance between PoCUS-1 and PoCUS-2 with the final diagnoses showed high agreement rates in predicting final diagnoses, PoCUS-2 demonstrated higher accuracy rates in diagnosing COPD and PE and was more effective in the diagnostic process compared to PoCUS-1.