Palyatif bakım servisinde çalışan hekimlerin defansif tıp ve tıbbi hataya karşı tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of physicians' attitudes towards defensive medicine and medical error in palliative care service
- Tez No: 860738
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. ABDULLAH OZAN POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Tıbbi hata sağlık çalışanları arasında sorun yaratan problemlerin başında gelir. Tıbbi hata her zaman hasta açısından sorun yaratmayabilir fakat hatanın bildirilmesi bunun farkındalığı ileride gelişebilecek tıbbi malpraktis davalarının önüne geçmede en etkili yöntemlerden biridir. Tıbbi malpraktis davaları her geçen gün giderek yaygınlaşmaktadır. Hekimler artan malpraktis dava tehdidi nedeniyle günümüzde sıklıkla defansif tıp uygulamalarına başvurmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı palyatif bakım servisinde çalışan hekimlerin defansif tıp ve tıbbi hata tutum, davranış ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Bu çalışma çok merkezli, kesitsel, tanımlayıcı ve analitik olarak planlandı. Araştırmanın evrenini 01.10.2023-31.10.2023 tarihleri arasında arasında Palyatif Bakım Servisi'nde çalışan dahil edilme kriterlerini karşılayan 110 hekimle oluşturmuştur. Katılımcılara demografik bilgileri ile defansif tıp tutum ölçeği ve tıbbi hata tutum ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızı 62 kadın, 48 erkek olmak üzere toplam 110 kişi tamamladı. Yaptığımız çalışmaya göre katılımcıların %5,5'inin (n=6) orta, %64,5'inin (n=71) iyi ve %30,0'ının (n=33) çok iyi defansif tıp uygulamalarına yönelik tutum düzeyine sahip oldukları belirlendi. Çalışmamızda asistan tabiplerin uzman tabiplere göre defansif tıp tutum ölçeği toplam puanı, pozitif defansif tıp puanı ve negatif defansif tıp puanı daha yüksek bulundu. Çalışmamızda 5 yıl altı hekimlik yapan katılımcıların daha tecrübeli katılımcılara göre pozitif defansif tıp puanları daha yüksek bulundu. Ayrıca çalışmamızda yaş değişkeni ile tıbbi hata tutum ölçeği toplam puanı ve tıbbi hata tutum ölçeği alt boyutlarından“Tıbbi hata nedenleri”puanı arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu. Çalışmamızda erkeklerin kadınlara kıyasla tıbbi hata tutum ölçeği toplam puanı daha yüksek bulundu. Çalışmamızda katılımcıların çoğunun palyatif bakımla ilgili eğitim aldığını, malpraktis nedeniyle çoğunluğuna dava açılmadığını, malpraktis davalarının hekimlik performansını etkilediğini, çoğunluğunun defansif tıp terimini duyduğunu ancak defansif tıp hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını tespit ettik. Sonuç: Yaptığımız çalışmada katılımcıların defansif tıp tutum puanları yüksek bulundu. Katılımcılar daha önce defansif tıp terimini duymuştur fakat defansif tıp hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını düşünmektedirler. Hekimlere defansif tıbba yönelik daha fazla eğitim verilmesi bu eksikliğin giderilmesinde etkili olacaktır. Ayrıca çalışmamızda katılımcıların tıbbi hata tutum ölçek puanları yüksek bulundu. Bu sonuç tıbbi hata farkındalığı açısından olumlu bir sonuçtur
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Medical error is one of the leading problems that cause problems among healthcare professionals. Medical errors may not always cause problems for the patient, but reporting the error and awareness of it is one of the most effective methods in preventing medical malpractice lawsuits that may develop in the future. Medical malpractice cases are becoming increasingly common day by day. Physicians frequently resort to defensive medicine practices today due to the increasing threat of malpractice lawsuits. The aim of this study is to evaluate the attitudes, behavior and knowledge levels of physicians working in the palliative care service regarding defensive medicine and medical errors. Methods:. This study was planned as multicenter, cross-sectional, descriptive, and analytical. The universe of the research was comprised of 110 physicians who met the inclusion criteria working in the Palliative Care Services of SBÜ Istanbul Haseki Training and Research Hospital, SBÜ Istanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospitals, and Ordu University Hospital between 01.10.2023 and 31.10.2023. Participants were administered demographic information along with the Defensive Medicine Attitude Scale and the Medical Error Attitude Scale Results: Our study was completed by a total of 110 participants, consisting of 62 women and 48 men. According to our study, 5.5% (n=6) of the participants had a moderate attitude towards defensive medicine practices, 64.5% (n=71) had a good attitude, and 30.0% (n=33) had a very good attitude. In our study, assistant physicians' defensive medicine attitude performance totalscore, positive defensive medicine score and negative defensive medicine score were found to be higher than specialist physicians. Participants with less than 5 years of medical experience had higher positive defensive medicine scores compared to more experienced participants. Additionally, our study found a positive statistically significant relationship between age and totalscore of the medical error attitude scale, as well asthe“Causes of Medical Errors”sub-dimension. In our study, men had higher total scores in the medical error attitude scale compared to women. We found that the majority of participants received education on palliative care, were not sued for malpractice, believed that malpractice lawsuits affected their medical performance, had heard of defensive medicine but did not have sufficient knowledge about it. Conclusion: In our study, participants were found to have high scores on defensive medicine attitude. Although participants had heard of defensive medicine before, they believed they lacked sufficient knowledge about it. Providing more education on defensive medicine to physicians will be effective in addressing this deficiency. Additionally, in our study, participants were found to have high scores on the medical error attitude scale. This result is positive in terms of medical error awareness