Palyatif bakım servisinde yatan hastalarda ölüm kaygısı ile dini yönelim arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between death anxiety and religious orientation in patients hospitalized in palliative care service
  1. Tez No: 860737
  2. Yazar: SERDAR JİYAN TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. ABDULLAH OZAN POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; palyatif bakım servisinde yatmakta olan hastalarda ölüm kaygısı ile dini yönelim arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Bu çalışma; çok merkezli, prospektif, gözlemsel ve analitik bir araştırma olarak planlandı. Palyatif bakım servisinde yatmakta olan ve dahil edilme kriterlerine uyan hastalar ile gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde; Hasta Bilgi Formu, Ölüm Kaygısı Ölçeği (ÖKÖ) ve Dini Yönelim Ölçeği (DYÖ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The aim of this study was to examine the relationship between death anxiety and religious orientation in patients hospitalized in palliative care service. Method: This study was planned as multicenter, prospective, observational and analytical research. It was conducted with patients who were hospitalized in the palliative care service and met the inclusion criteria. Patient Information Form, Death Anxiety Scale (DAS) and Religious Orientation Scale (ROS) were used to obtain the data.