Tanacetum vulgare'nin toprak üstü kısımlarının uçucu yağ bileşimi
Essential oil composition of aerial parts of Tanacetumvulgare
  1. Tez No: 860743
  2. Yazar: DAMLA KARAKOÇ ÇAMÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKTÜMSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Tıbbi bitkiler tarih öncesi dönemden bu yana çeşitli sağlık sorunları için yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde, bitkiler ana tedavi kaynakları olarak kabul edilmektedir ve birçok insan hala çeşitli sağlık uygulamalarında modern ilaçlardan farklı olarak yan etkisi olan veya hiç yan etkisi olmayan tıbbi bitkiler kullanılmaktadır. Tanacetum cinsi Türkiye'de 44 tür ile temsil edilmektedir. Bu çalışmada, Tanacetum vulgare L'nin uçucu yağlarının kimyasal karakterizasyonunu değerlendirilmiştir. T. vulgare'nin farklı toprak üstü kısımları (gövde, çiçek ve karışım) ayrı ayrı analiz edildi. Uçucu yağların kimyasal bileşimleri GC-MS tekniği kullanılarak analiz edildi. Sonuçlar, T. vulgare'nin tüm toprak üstü kısımlarının major uçucu yağının camphor olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Medicinal plants are widely used for managing several health problems since prehistoric era. Nowadays, plants are considered as main sources of drugs and many people have been still used medicinal plants, which have little or no side effects unlike modern drugs in several health applications. The genus Tanacetum is represented by 44 species in Türkiye. In this study, the chemical characterization of the volatile oils of Tanacetum vulgare L was evaluated. Different aerial parts (stem, flowers and mixture) of T. vulgare analysed seperately. The chemical compositions of the essential oils were analysed using GC-MS technique. The results showed major essential oil was camphor essential oils of the all aerial parts of of T. vulgare.