Bazı Lutidin moleküllerinin ve tekli floro türevlerinin fiziksel özelliklerinin hesabı
Calculation of physical properties of some Lutidine molecules and their single fluoro derivatives
  1. Tez No: 860798
  2. Yazar: OĞUZHAN DİREM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmada 2,4-Lutidin ve 3,4-Lutidin molekülleri ile 1 florlu türevlerinin fiziksel özellikleri hesaplanmıştır. Moleküllerin deneysel ve teorik sonuçlarının birbiriyle uyumlu olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmada Gaussian 03W programı kullanılmıştır. Hesaplamalar DFT/B3LYP yönteminin 6-311++G(d,p) baz seti ile kullanımıyla yapılmıştır. 2,4 ve 3,4-Lutidin moleküllerinin ve bir flor'lu türevleri optimize edildikten sonra taban durum geometrilerine ait bağ uzunlukları ve bağ açıları ile ayrıca harmonik titreşim frekansları, dipol ve kuadrupol momentleri hesaplanarak, elde edilen sonuçlar literatürle karşılaştırılarak tablolar şeklinde verilmiştir. Taban durum geometrilerinin HOMO-LUMO grafikleri ve Moleküllerin Elektrostatik Potansiyel (MEPs) haritaları çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the physical properties of 2,4-Lutidine and 3,4-Lutidine molecules and their 1-fluorine derivatives were calculated. It has been observed that the experimental and theoretical results of the molecules are compatible with each other. The calculations in this study were performed using the Gaussian 03W program, with the DFT/B3LYP/6-311++ G(d,p) method. After optimizing the 2,4 and 3,4-Lutidine molecules and their fluorine derivative, the bond lengths, bond angles, harmonic vibration frequencies, dipole and quadrupole moments of the ground state geometries were calculated, and the results were given in the comparison tables. HOMO-LUMO graphs and Molecular Electrostatic Potential (MEPs) maps of the ground state geometries were drawn.