Okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcı dramaya ilişkin tutumları ile yaratıcı drama yöntemini kullanmaya yönelik öz yeterliklerinin incelenmesi
Investigation of preschool teachers' attitudes about creative drama and self-efficiency of using creative drama method
- Tez No: 660889
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇAMLIBEL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcı drama yöntemine ilişkin tutumlarının ve öz yeterliklerinin bazı değişkenler (yaş, deneyim, çalışılan okul türü, sınıftaki yaş grubu, sınıftaki çocuk sayısı, lisans dönemi ders alma durumu ve drama etkinliklerine yer verme sıklığı) açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma örneklemi, basit seçkisiz örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Bu araştırma 2019-2020 eğitim yılı güz yarı yılında Düzce il merkezinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokullarında ve anasınıflarında görev yapan ve araştırmaya gönüllü katılan toplam 170 kadın 10 erkek okul öncesi öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafında geliştirilen kişisel bilgi formu, Cantürk Günhan ve Can (2009) tarafından geliştirilen 50 maddeden oluşan“Yaratıcı Drama Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ve Adıgüzel (2006) tarafından geliştirilen 47 maddeden oluşan“Yaratıcı Drama Yöntemini Kullanmaya Yönelik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği”okul öncesi öğretmenlerine uygulanmıştır. Uygulama sonucu elde edilen verilerin analizi için frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, iki grup arasındaki farklılığın analizi için bağımsız iki örneklem t-testi, ikiden fazla grup arasında farklılığın analizi için ise ANOVA testi kullanılmıştır. Son olarak tutum ve öz yeterlik ölçekleri arasındaki ilişkinin varlığını test etmek amacı ile korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Her iki ölçek için güvenirlik analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda“Yaratıcı Drama Yöntemini Kullanmaya Yönelik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği”için cronbach alfa değerinin 0,946 ve“Yaratıcı Drama Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”nin cronbach alfa değerinin 0.640 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, pre-school teachers' attitudes and self-efficacy towards creative drama method are examined in terms of some variables (age, experience, type of school they work, age group, number of children studied, undergraduate course taking and frequency of drama activities). Fort his purpose, the relational scanning model was used in the research.The sample was selected using a simple random sampling method. The study involved 180 preschool teachers, 170 females and 10 males preschool teachers who worked various state schools in Düzce city center in the fall semester of the 2019-2020 academic year. The personal information form developed by the researcher as the data collection tool in the research, the“Attitude Scale towards the Creative Drama Lesson”developed by Cantürk Günhan and Can (2009) with 50 items, and the“Abstract for Using the Creative Drama Method”consisting of 47 items developed by Adıgüzel (2006) Competence Perception Scale“ was applied to preschool teachers. Analyses were performed using frequencies, percentages, arithmetic means, standard deviations, an independent two-sample t-test for the analysis of the difference between the two groups, and the ANOVA test for the analysis of the difference between more than two groups. Finally, correlation and regression analyzes were conducted to test the existence of the relationship between attitude and self-efficacy scales. Reliability analysis was performed for both scales. As a result of the analysis, it was determined that the cronbach alpha value for the ”Self-efficacy Perception Scale for Using the Creative Drama Method“ was 0.946 and the cronbach alpha value of the ”Attitude Scale towards the Creative Drama Lesson" was 0.640.