İş yükü ve duygusal emek kavramları arasındaki ilişkinin bibliyometrik analiz yöntemi ile incelenmesi
The investigation of the relationship between workload and emotional labor concepts with bibliometric analysis method
- Tez No: 860927
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İş yükü ve duygusal emek, günümüz iş dünyasında gerek çalışanlar gerekse yöneticiler adına önemli iki kritik konudur. Bireysel ve örgütsel başarının sağlanmasında bu kavramlar önemli rol oynamaktadır. Nitekim bilim insanları da bu iki olgu arasındaki ilişki ve etkileşime ilgi göstermişler ve literatürde konuyla ilgili birçok araştırmaya katkı sağlamışlardır. Bu noktadan hareketle bu çalışma, iş yükü ve duygusal emek konularını birlikte ele alan çalışmaları, bibliyometrik analiz yöntemiyle inceleyerek alandaki yayın eğilimlerini, yayınların temel özelliklerini ve gelişmeleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın kapsamı, Web of Science akademik veri tabanında yer alan makaleler ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca, çalışmada, belirli anahtar kelimelerle yapılan aramalar ele alınmıştır. Bu doğrultuda; konuyla ilgili yayınların sayısı, yayın yılına göre dağılımı, yayınlandığı dergilerin dağılımı, hangi değişkenlerin birlikte çalışıldığı, araştırma türü ve yöntemi, araştırmacıların kurumları ve ünvanları, araştırmaların yapıldığı ülke ve sektörler, kullanılan anahtar kelimelerin sıklığı ve bağlantıları, atıf yapılan dergi ve yazarların dağılımı analiz ederek literatürdeki eğilim ve öne çıkan temalar tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarıyla ilgili kavramlara dair genel bir portre çizmek ve bu alandaki boşlukları belirlemek adına literatüre önemli bir katkı sunulması umulmaktadır. Ayrıca, sonuçların yöneticilere, özellikle insan kaynakları profesyonellerine ve gelecekte konuyla ilgili çalışma yapacak araştırmacılara fikir vererek yol göstermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Workload and emotional labor are two critical issues that hold significant importance for both employees and managers in today's business world. These concepts play an important role in achieving individual and organizational success. Indeed, scientists have shown interest in the relationship and interaction between these two phenomena and have contributed to the literature with numerous studies on the subject. Starting from this point, this study aims to investigate works that address workload and emotional labor together using bibliometric analysis method, revealing trends, key characteristics, and developments in this field. The scope of the study is limited to articles available in the Web of Science academic database and covers searches conducted with specific keywords. Accordingly, the number of publications on the subject, distribution by publication year, distribution of journals where the publications are published, variables studied together, research type and method, institutions and titles of researchers, countries and sectors where the research is conducted, frequency and connections of keywords used, and distribution of cited journals and authors are analyzed to identify trends and prominent themes in the literature. This study is expected to be of some benefit to the literature by providing a general portrait of the concepts and identifying gaps in this field. The findings should also serve as a reference for managers—particularly those in the human resources field—and for upcoming scholars who may be interested in the topic.