Yetişkinlerin depreme yönelik tutumlarının belirlenmesi
Determining adults' attitudes towards earthquakes
  1. Tez No: 881177
  2. Yazar: EFE GENÇLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SİNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Araştırma, Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Mehmet Akif Ersoy ve Demetevler mahallelerinde yaşayan yetişkinlerin, depreme yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Yenimahalle ilçesine bağlı Mehmet Akif Ersoy ve Demetevler mahallelerinde yaşayan 18 yaş üstü yetişkin bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem seçiminde evreni bilinen örnekleme yöntemi kullanılmış ve 466 yetişkin bireyle araştırma tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında, soru formu ve Depreme Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Soru formunda yetişkinlerin sosyodemografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular ile depreme yönelik durumlarını belirlemeye ilişkin sorular yer almaktadır. Verilerin analizi SPSS 26.0 istatistik programında; sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, Bağımsız t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada yetişkinlerin Depreme Yönelik Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması 170,71±14,86 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a descriptive study to determine the attitudes of adults living in Mehmet Akif Ersoy and Demetevler neighborhoods of Yenimahalle district of Ankara towards the earthquakes. The population of the research consisted of 35351 adult individuals over the age of 18 living in Mehmet Akif Ersoy and Demetevler neighborhoods of Yenimahalle district. The sampling method with a known population was used in the sample selection of the research and the research was completed with 466 adult individuals. A questionnaire and Earthquake Attitude Scale were used to collect data. The questionnaire includes questions to determine the sociodemographic characteristics of adults and questions to determine their situation regarding the earthquake. Data analysis was done in SPSS 26.0 statistics program; number, percentage, mean value, standard deviation and minimum-maximum values were calculated by using Independent t Test and One-Way Analysis of Variance. In the study, the adults' average total score of the Attitude Scale Towards Earthquakes was found to be 170.71±14.86.