Çoklu zeka kuramı dayanaklı ders işleme modelinin ilköğretim 7. sınıf müzik dersinde öğrencilerin müziksel öğrenme düzeylerine etkisi
The effect of lecturing model based on multiple intelligence theory on the 7th grade music students' level of music learning in primary school
  1. Tez No: 191057
  2. Yazar: ZEKİ NACAKCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ UÇAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZETÇoklu Zekâ Kuramı Dayanaklı Ders İşleme Modelininİlköğretim 7. Sınıf Müzik DersindeÖğrencilerin Müziksel Öğrenme Düzeylerine EtkisiZeki NACAKCIGüzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Müzik Öğretmenliği Bilim DalıProf. Dr. Ali UÇAN - Prof. Dr. Ayşegül ATAMANKasım-2006Bu araştırmanın amacı, İlköğretim 7. sınıf müzik dersi için hazırlanan Çoklu ZekâKuramı dayanaklı ders işleme modelinin, öğrencilerin müziksel öğrenme düzeylerine etkisinisaptamaktır.Bu amaçla araştırmada, ön test - son test kontrol gruplu deneysel bir desenkullanılmıştır. Deneysel çalışmada kullanılan okulların belirlenmesinde sınıf mevcudu, sosyo-kültürel ve ekonomik koşullar göz önünde bulundurulmuştur. Buna göre araştırma, 2005 -2006 eğitim-öğretim yılının I. döneminde Ankara ili Keçiören ilçesi Milli EğitimBakanlığına bağlı Kamil Ocak İlköğretim Okulu, Yenimahalle ilçesi Barbaros İlköğretimOkulu ve Demetevler Emin Sağlamer İlköğretim Okulundaki toplam 200 öğrenciyeuygulanmıştır.Araştırmada ?İlköğretim Kurumları Müzik Dersi Öğretim Programı?nın III. Devre 7.Sınıf Müzik Dersi ?Müzikte Ritim, Ezgi ve Ölçü? ünitesinin konuları ve hedef davranışlarıdoğrultusunda, iki ay süren bir uygulama yapılmıştır. Uygulama sürecinde deney grubundaÇoklu Zekâ Kuramına dayalı ders işleme modeli, kontrol grubunda ise öteden beriuygulanagelen ders işleme modeli kullanılmıştır.Araştırmada, ünitenin bilişsel, duyuşsal ve devinişsel davranışları ayrı ayrı ölçülerekdeğerlendirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, müzik öğretmenlerinin uygulanagelen dersişleme yöntemlerini tespit etmeye yönelik ?Yapılandırılmış Görüşme Formu?, bilişseldavranışları ölçmeye yönelik ?Bilişsel Başarı Testi?, Devinişsel davranışları belirlemeyeyönelik ?Devinişsel Davranış Gözlem Aracı?, Duyuşsal davranışları saptamaya yönelik?Duyuşsal Davranış Tutum Ölçeği?, öğrenci görüşlerini almaya ilişkin ?Görüş alma Formu?kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde frekans (f ), yüzde (%), aritmetikortalama ( Χ ), Karışık Ölçümler İçin İki Faktörlü Anova, Mann Whitney U, Student tistatiksel analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık için ise, .05 anlamlılıkdüzeyi seçilmiştir.Araştırmada, çoklu zekâ kuramı dayanaklı ders işleme modelinin, öteden beriuygulanagelen ders işleme modeline göre ?Müzikte Ritim, Ezgi ve Ölçü? ünitesine ait bilişseldavranışları kazandırmada, çok daha etkili olduğu, devinişsel davranışlarını kazandırmadakısmen daha etkili olduğu, duyuşsal davranışları kazandırmada ise daha etkili olmadığı ortayaçıkmıştır.Buna göre, çoklu zekâ kuramı dayanaklı ders işleme modelinin ilköğretim 7. sınıfmüzik dersinde özellikle bilişsel davranışları kazandırmada daha yararlı olduğu sonucunaulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Effect of Lecturing Model Based on Multiple Intelligence Theory on the 7th grade MusicStudents? Level of Music Learning in Primary SchoolZeki NACAKCIGüzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Müzik Öğretmenliği Bilim DalıProf. Dr. Ali UÇAN - Prof. Dr. Ayşegül ATAMANKasım-2006The aim of this study is to determine the effect of the lecturing model which isprepared for the 7th grade primary school music students based on Multiple IntelligenceTheory, on the musical learning levels of the students.For this reason a pattern of an experimental pre-test- final-test control group was used.To determine the schools used in the study the number of students in class, socio-cultural andeconomical conditions were taken into account. Accordingly the study was applied to the 200students of Kamil Ocak Primary School in Keçiören-Ankara, Barbaros Primary School andDemetevler Emin Sağlamer Primary Schools of Ministery of Education during the first half ofthe 2005-2006 education term.In the research a 2 months study was held following the subjects and target behavioursof the III. level 7th grade Music Lesson `?Rhytm, Melody and Measures?? of the ?PrimaryEducation Music Courses Teaching Programmes?? During the study the teaching methodbased on Multiple Intelligence Theory was applied to the experiment group while applyingthe conventional teaching methods to the control group.In the research, cognitive, affective, and psychomotor behaviours of the unit wereevaluated by measuring them separately. As a means of collecting data to determine theconventional methods of music teachers ?Configured Interview Form?, to evaluate cognitivebehaviours ?Cognitive Success Test?, to determine psychomotor behaviours ?PsychomotorBehaviour Observation Method?, to determine affective behaviours ?Affective BehaviourAttitude Criteriai? and, to receive student responses ?Form of Opinions? were used. In orderto analyse the collected data, frequency (f), percentage (%), arithmetic means ( Χ ), for thecomplicated measurements Anova with two-factors, Mann Whitney U and student statisticalanalytical techniques were used. For the statistical significance level .05 significance levelwas chosen.In the research it was found that the teaching model based on multiple intelligencetheory was much more affective than the conventional teaching methods in teaching cognitivebehaviours for the unit `?Rhytm, Melody and Measure in Music??, in teaching psychomotorbehaviours it was found to be affective partially and for the affective bahaviours it was notfound to be more affective.According to the findings the teaching model based on multiple intelligence theoryused in the 7th grade primary school students in music lessons was found to be especiallymore beneficial in teaching cognitive behaviours.