Ulus-ötesi evlilikler bağlamında Doğu Karadeniz'de yabancı gelin olgusu ve ötekinin kabulü
Foreign bride phenomenon in the Eastern Black Sea and the acceptance of the other in the context of transnational marriages
  1. Tez No: 861032
  2. Yazar: AYŞULA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ÖZBEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 614
Özet
Bu tez çalışması,“Ulus-ötesi Evlilikler Bağlamında Doğu Karadeniz'de Yabancı Gelin Olgusu Bu tez çalışması, ”Ulus-ötesi Evlilikler Bağlamında Doğu Karadeniz'de Yabancı Gelin Olgusu ve Ötekinin Kabulü“ başlığı altında, yabancı gelin olgusuna kesişimsel bir bakış açısı ile odaklanmıştır. Bu bağlamda bölgede yabancı gelin olgusunun toplumsal görünüm ve pratikleri hem yabancı gelinlerin hem de aile üyelerinin göç ve evlilik anlatıları açısından ele alınmıştır. 1990'lı yıllarda Doğu Karadeniz bölgesinin eski SSCB ülkelerinden aldığı kadın göçleri, bölgede toplumsal, ekonomik ve kültürel değişim ve dönüşümlere neden olmuştur. Toplumsal ve kültürel algıda yabancı uyruklu kadınların, seks işçiliği ile ilişkilendirilerek ”Nataşa“ etiketi ve buna bağlı stereotipler oluşturularak ötekileştirildiği söylenebilir. Bu anlamda ulus-ötesi evlilikler ile ”öteki“ konumundaki kadınların ”gelin“ olarak aileye dâhil olmasının toplumsal anlamını ve pratiklerini farklılaştırabilmektedir. Saha araştırması Doğu Karadeniz evreninde Trabzon, Rize ve Artvin illerinden kartopu örneklemi ile ulaşılan katılımcılarla yürütülmüştür. Araştırmada feminist duruş noktası ve kesişimsellik yaklaşımı benimsenmiş, niteliksel araştırma yöntemiyle Artvin, Rize ve Trabzon illerinde 50 yabancı gelin ve 33 aile üyesi olmak üzere toplam 83 katılımcı ile görüşmeler yapılmıştır. Saha verilerinden elde edilen bilgilerle toplumsal algıda öteki konumundaki göçmen kadınların ”yabancı gelin“ olarak kabullerinde etkin olan pratikler ve stratejiler kesişimsel bağlamla yorumlanmıştır. Sonuç olarak bu tez çalışmasında toplumsal kabul sürecinde kimlik edinmeye çalışan yabancı gelinlerin, kesişimsel deneyimlere sahip olduğu söylenebilir. Bu deneyimde kadın, göçmen ve gelin kategorileri kesişimsel bir ilişkiye sahiptir. Kesişimsel pencereden bakıldığında ”yabancı gelin kavramsallaştırması"nın toplumsal yaşamda hem kadın olmanın hem göçmen olmanın yanı sıra yaş, cinsiyet, kültür, ırk, sınıf, etnik köken gibi birçok farklılıkla birlikte ilişkisel olarak mağduriyet alanları yarattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the subject of foreign brides from an intersectional perspective under the title of“Foreign Bride Phenomenon in The Eastern Black Sea and the Acceptance of the Other in the Context of Transnational Marriages.”Within this context, the social appearance and practices of the foreign bride phenomenon in the region were analyzed in terms of the migration and marriage narratives of both foreign brides and their family members. In the 1990s, the migration of women from the former USSR countries to the Eastern Black Sea region caused social, economic, and cultural changes and transformations in the region. In social and cultural perception, it can be said that foreign women are marginalized by associating them with sex work and creating the label“Natasha”and related stereotypes. Transnational marriages in this context can differentiate the social meaning and practices of the inclusion of“other”women in the family as“brides”. The field research was conducted with snowball sampling from Trabzon, Rize, and Artvin provinces in the Eastern Black Sea region. Observation data were also utilized during the research. A feminist standpoint and intersectionality approach were adopted in the research, and interviews were conducted with a total of 83 participants, including 50 foreign brides and 33 family members, in the provinces of Artvin, Rize, and Trabzon with a qualitative research method. With the information obtained from the field data, the practices and strategies that are effective in the acceptance of migrant women, who are in the position of the other in social perception, as“foreign brides”were interpreted in an intersectional context. As a result, in this thesis, it can be said that foreign brides trying to gain identity in the process of social acceptance had intersectional experiences. In this experience, the categories of woman, migrant, and bride have an intersectional relationship. Accordingly, an intersectional perspective revealed that the“foreign bride conceptualization”created areas of victimization in social life in relation to many differences such as age, gender, culture, race, class, ethnicity, as well as being a woman and being an immigrant.