Doğal mantar dokusunun seramik yüzeylerde yorumlanması
Interpretation of natural cork texture on ceramic surfaces
  1. Tez No: 861035
  2. Yazar: BARIŞ KOÇKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET SERDAR MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Seramik, ilk olarak insanların günlük ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla keşfedilmiş daha sonraları da sanatta bir ifade aracı olarak kullanılmıştır. Geçmişten günümüze kadar toplumların estetik ve ekonomik kaygıları dışında sosyal yaşamlarını, dini inançlarını, kültürel duyarlılığını konu alan seramik kaplarda çeşitli dokular kullanılmıştır. Günümüzde ise seramik gelişen teknoloji, endüstri ve çeşitli sanat anlayışlarıyla birlikte farklı şekillendirme ve süsleme teknikleriyle üretilmeye devam etmektedir. Bu araştırmada doğal yaşamda kendine özgü dokusu olan çeşitli mantarlar incelenmiş ve dokuları seramik yüzeylerde yorumlanmıştır. Bu kapsamda seramik yüzeylerde mantar dokularını çalışan ulusal ve uluslararası seramik sanatçıları da incelenmiştir. Tez kapsamında üretilen seramik çalışmalar dijital ortamda tasarlanmış ve daha sonra maketleri çeşitli şekillendirme teknikleriyle üretilmiş ve çalışmalarda ortak bir plastik anlatım dili oluşturulmuştur. Çalışmalar elektrikli kamara tipi fırınlarda ilk pişirim 980 0C de ve sırlı pişirimi 1050 0C de gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceramics was first discovered to meet people's daily needs and was later used as a means of expression in art. From past to present, various textures have been used in ceramic vessels that reflect the social lives, religious beliefs and cultural sensitivity of societies, as well as their aesthetic and economic concerns. Today, ceramics continues to be produced with different shaping and decoration techniques along with developing technology, industry and various artistic approaches. In this research, various mushrooms with unique textures in natural life were examined and their textures were interpreted on ceramic surfaces. In this context, national and international ceramic artists working with cork textures on ceramic surfaces were also examined. The ceramic works produced within the scope of the thesis were designed digitally and then the models were produced using various shaping techniques. A common plastic expression language was created in the studies. The studies were carried out in electric chamber type kilns with the first firing at 980 0C and the glazed firing at 1050 0C.