The effects of disability on labor market outcomes in Türkiye: Evidence from household labor force survey
Engelliliğin işgücü piyasası üzerindeki etkileri: Hanehalkı işgücü araştırmasından bulgular
- Tez No: 861064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN CAN ÖZEN, PROF. DR. MELTEM DAYIOĞLU TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de 25-54 yaş arası bireylerin engellilik durumunun işgücü piyasası sonuçlarına etkisini incelemektir. Bu çalışma için Türkiye Hanehalkı İşgücü Anketi (HİA) ve 2011 yılı“Sağlık Sorunları ve Faaliyet Güçlükleri”özel modülü kullanılmıştır. Uluslararası İşlevsellik, Engellilik ve Sağlık Sınıflandırması (DSÖ, 2001) tarafından tanımlanan mevcut engellilik kavramı, bireyin kendi bildirdiği sağlık sorunları ve temel aktivitelerdeki yaşadığı güçlükler tek bir engellilik tanımında birleştirilerek oluşturulmaya çalışılmıştır. Engellilik tanımı, işteki sınırlamalar ve engelli kişilerin ihtiyaç duyduğu veya kullandığı özel yardımlar da eklenerek ciddiyet kategorilerine göre daha da genişletilmiştir. İlk olarak, engellilik ile işgücüne katılım, ücretli istihdam, istihdam ve yarı zamanlı istihdam arasındaki ilişkiyi cinsiyete göre ayrı ayrı görmek için probit tahmini kullanılmıştır. Engelliliğin etkisini yaş, medeni durum, bakmakla yükümlü olunan çocuklar, ikamet türü ve eğitim düzeyi ve hane geliri gibi demografik faktörler arasında farklılaştıracak başka olasılıklar da hesap edilmiştir. Bu ampirik çalışmada temel sorunlar, seçim yanlılığı, kontrol değişkenlerinin içselliği ve engelliliğin ölçümü sorgulanmıştır. HİA'nın kesitsel ancak bilgilendirici yapısı ve 2011 yılı özel modülü dikkate alınarak, probit tahmini ve eğilim skoru tahmini yaklaşımı üzerine eşleştirme kullanılmıştır. Engelliliğin işgücü piyasası sonuçları üzerindeki etkisini belirlemenin zorluklarını kabul etmekle birlikte, bu tez, engelliliğin ciddiyetinin işgücü piyasası sonuçları üzerindeki etkisini cinsiyete göre değerlendirmeye ve karşılaştırmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to examine the effect of disability on the labor market outcomes of individuals aged between 25 to 54 in Turkey. The Turkish Household Labor Force Survey (LFS) and the ad-hoc module of“Employment of Disabled People”for the year 2011 are used for this study. The current concept of disability, as defined by the International Classification of Functioning, Disability and Health (WHO, 2001) was tried to be captured by combining individual's self-reported health problems and difficulties in basic activities into a unique disability definition. The disability definition was further expanded into severity categories, by adding limitations in work and special assistance needed or used by people with disabilities. First, the probit estimation is used to see the relationship between disability and labor force participation, wage employment, employment, and part-time employment separately by gender. Further probabilities were estimated to differentiate the effect of disability among demographic factors including age, marital status, dependent children, residence type and level of education, and household income. The fundamental complications, namely selection bias, endogeneity of control variables, and measurement of disability were questioned in this empirical study. Considering the cross-sectional but informative structure of LFS and the ad-hoc module of the year 2011, a probit estimation and a matching on the propensity score estimation approach were employed. While recognizing the difficulties in identifying the effect of disability on labor market outcomes, this thesis attempts to assess and compare the effect of severity of disability on labor market outcomes by gender.