Kayropraktik tedavinin masa başı çalışanlar da servikal bölgenin lateral fleksiyon açısına ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effects of chiropractic treatment on desk workers' cervical lateral flexion range of motion and quality of life
  1. Tez No: 861109
  2. Yazar: KUBİLAY AKBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kayropraktik, omurga ve vücuttaki diğer sistemler arasındaki ilişkiyi inceleyen, özellikle omurga düzeltilmesine odaklanan bir tedavi yöntemidir. Masabaşı çalışma, uzun süre aynı pozisyonda oturmak omurga sağlığını olumsuz etkileyebilir ve bu durum boyun ve sırt ağrılarına neden olabilir. Kayropraktik uygulamaları, özellikle servikal bölgede (boyun bölgesi) oluşabilecek ağrı ve gerilimleri hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu uygulamalar, omurga düzenlemeleri ve manipülasyonlar yoluyla omurganın doğru hizalanmasını sağlamayı amaçlar. Böylece, masabaşı çalışma gibi durumlarda oluşabilecek boyun ve sırt ağrılarının azalmasına ve omurga sağlığının korunmasına katkıda bulunabilir. Bu araştırma Kocaeli İzmit ilçesinde bulunan İzmit Fizyolive Sağlıklı Yaşam Merkezi'nde gerçekleştirilmiştir. Bu çalşma kapsamında 20 katılımcıya kayropraktik tedavi uygulanıp çeşitli değişkenler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olup olmadığı incelenmiştir. Bireyler kayropraktik sedyesine sırt üstü olacak şekilde uzandırılmıştır. Tekniği uygulayan uzman, tekniği rahat uygulayabilmek için kişinin baş tarafında pozisyon alarak ellerini kişinin boyun bölgesinde konumlandırmıştır. Seans öncesinde servikal bölgede bulunan vertebraların faset eklemlerinin hareketleri ve vertebral subluksasyonlar tespit edilmiştir. Uzman gerekli manevrayı Diversified tekniği ile uygulamıştır. Çalışmamızda bireylere 3 gün arayla manipülasyon yapılmış olup son uygulamadan bir hafta sonra değişkenlerin son hali not edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Particularly emphasizing spinal correction, chiropractic is a treatment modality that investigates the interrelation among the vertebrae and other bodily systems. Anxiety in the neck and back can result from prolonged reclining and desk work, both of which are detrimental to spinal health. By means of spinal manipulations and adjustments, chiropractic applications seek to guarantee proper spinal alignment. Furthermore, it safeguards spinal health and may aid in the alleviation of neck and back discomfort that may result from cubicle work. These studies were conducted at the Kocaeli Izmit district's Izmit Physiolive Healthy Living Centre. Twenty participants underwent chiropractic care for the purposes of this investigation, and each variable was analyzed to determine whether or not the adjustments made to them were statistically significant. In order to make the application of the technique comfortable, the specialist placed himself on the individual's cranium and positioned his hands in the vicinity of the neck. An assessment was conducted prior to the session to identify vertebral subluxations and movements of the facet joints of the cervical vertebrae. Utilizing the Diversified method, the specialist executed the required maneuver. The ultimate state of the variables was assessed one week after the final application of manipulations, which were conducted in our study at three-day intervals.