Pozitif psikoterapi temelli danışmanlığın kronik ürtiker tanılı hastaların anksiyete düzeyleri ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of positive psychotherapy based counseling on anxiety levels and quality of life of patients diagnosed with chronic urticaria
  1. Tez No: 861117
  2. Yazar: EDA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma kronik ürtiker tanılı bireylere verilen pozitif psikoterapi temelli danışmanlığın anksiyete ve yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yürütülmüştür. Çalışma, 2022-2024 yılında bir hastanenin Deri ve Zührevi Hastalıkları servisine gelen 32 müdahale, 34 kontrol grubunda olmak üzere toplam 66 bireyle tamamlanmıştır. Veriler;“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Durumluk Sürekli Kaygı Ölçeği”,“Dermatolojik Yaşam Kalite Ölçeği”ve“Ürtiker Aktivite Skoru”ile toplanmıştır. Müdahale grubundaki hastalara rutin tedavi dışında toplam 8 oturum pozitif psikoterapi temelli danışmanlık yapılmıştır. Oturumlar ilki yüz yüze diğerleri çevrim içi olmak üzere her bireyle uygun gün ve saat planlanarak haftada bir gün 45-50 dk sürelerle bireysel olarak yürütülmüştür. Veriler ön test ve son test (ön testten 5 ay sonra) şeklinde toplanmıştır. Araştırma için ilgili kurumdan ve etik kuruldan izin alınmıştır. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to examine the effects of positive psychotherapy-based counseling given to individuals diagnosed with chronic urticaria on anxiety and quality of life. The study was completed with a total of 66 individuals, 32 in the intervention group and 34 in the control group, who came to the Skin and Venereal Diseases service of a hospital in 2022-2024. Data was collected with the“Introductory Information Form,”“State-Trait Anxiety Scale,”“Dermatological Quality of Life Scale,”and“Urticaria Activity Score.”Patients in the intervention group received a total of 8 sessions of positive psychotherapy-based counseling in addition to routine treatment. The sessions were conducted individually for 45–50 minutes, once a week, by planning the appropriate day and time for each individual, the first being face-to-face and the other online. Data were collected pre-test and post-test (5 months after the pre-test). Permission for the research was obtained from the relevant institution and ethics committee. The data were analyzed with the SPSS for Windows 22 package program.