Geriatrik rehabilitasyon alanında yapılmış olan çalışmaların mevcut durumunun belirlenmesi ve gerontolojik bakış açısıyla incelenmesi üzerine bir araştırma
A research on determining the current state of studies conducted in the field of geriatric rehabilitation and examining them from a gerontological perspective
- Tez No: 861134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH ÖZTÜRK ÖZLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yaşam süresi uzadıkça bireylerin ileri yaşlara ulaşma olasılığı da doğru oranda artmaktadır. Yaş ilerledikçe bireyin geçmişte veya ileri yaşta geçirmiş olduğu kazalar, travmalar ve rahatsızlıklar bireyin yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Travma sonrası etkilerin azaltılması ve disfonksiyonların giderilmesi konusunda birçok bilim dalı iş birliği içerisinde çalışmaktadır. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bilim dalı da bu süreçte her yaş grubunda çeşitli tedaviler uygulayarak travma sonrası tedavilerde önemli bir yer tutmaktadır. Giderek artan yaşlı nüfusun yaşamakta olduğu sorunlara çözüm üretebilmek amacıyla yapılmış ve yapılacak olan bilimsel çalışmaların etkililiğinin ve verimliliğinin yüksek olması, klinikte uygulanacak olan tedavilerin başarı oranını olumlu yönde ve önemli ölçüde etkileyecektir. Geriatrik Rehabilitasyon alanındaki literatürün mevcut durumunun belirlenmesini konu alan bu tez çalışmasının; literatüre geçecek bundan sonraki çalışma konularının homojen dağılımını sağlayacağı, tekrarları önleyeceği, hedef yönelimleri netleştirerek bilimsel çalışmaların etkililiğini ve verimliliğini daha da arttıracağı düşünülmektedir. Nitel araştırma yöntemiyle durum analizi yapılan bu tez çalışmasında literatür taramasına dayalı araştırma yürütülmüştür. Son 10 yılda yapılmış olan bilimsel çalışmaların, mevcut durumunun ortaya konularak literatürün tekrarlara düşmeden ihtiyaçlar doğrultusunda yönlendirilmesinin ve yeni yapılacak olan araştırmalarda kılavuz görevi görerek alandaki akademik verimliliğin arttırılmasının önünü açacağı tahmin edilmektedir. Aynı zamanda yaşlılık ve yaşlanma bilimi olan Gerontolojinin bakış açısıyla bütüncül bir yaklaşım ortaya konularak, bundan sonraki yapılacak olan çalışmalarda yaşlıların sorunlarına sunulmuş olan çözümlerin daha verimli ve etkili bir hale gelmesine katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Genel olarak değerlendirildiğinde; ülkemizde son on yılda yapılmış olan yaşlı bireylerde geriatrik rehabilitasyon çalışmalarının, sınırlı bir alana yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Gelecekteki çalışmaların, yaşlıların yaşam kalitesini artırmak ve sağlık sorunlarıyla başa çıkmak için daha kapsamlı, yenilikçi ve etkili yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As life expectancy increases, the possibility of reaching older ages also increases. As age progresses, accidents, traumas and illnesses that a person has experienced in the past or at an advanced age affect the negative aspects of the individual's life. Many disciplines are working collaboratively to reduce post-traumatic effects and eliminate dysfunctions. In this process, the branch of Physiotherapy and Rehabilitation has an important place in various treatments and post-traumatic treatments for all age groups. The performance and distribution of the diseases that are applied and applied in order to find solutions in the period when increasing old age is experienced is high, and the success of the treatment in the clinic is positive and significantly limited. This thesis study is about determining the existing pieces of literature in the field of Geriatric Rehabilitation; The literature will continue, it will show the general situation of the topics of further study, repetitions will be prevented, by clarifying the targets, the effectiveness of sales and growth will increase further. In this thesis, where situation analysis was carried out with the qualitative research method, research based on literature review was conducted. In the reports that have been available for 10 years, it is estimated that the literature emerging in existing regions will be directed in line with the needs without falling into repetition and that the way for regional academic data flow will be paved according to the task of guiding the new research. At the same time, a holistic treatment will be presented from the perspective of Gerontology, which is the science of old age and aging, and will contribute to making the solution to the problems of the elderly more efficient and effective. When evaluated in general; It has been determined that the elderly individuals registered in total are concentrated in a limited area that is geriatric compatible. It has been seen that future people need more comprehensive, advanced and effective treatments to cope with the increasing life limits of the elderly and their health problems.