Erken evre demanslı geriatrik bireylerde kuvvetlendirme egzersizlerine karşın denge egzersizlerinin yürüyüş ve kognitif parametrelere etkisi
The effects of balance exercises versus strengthening exercises on gait and cognitive parameters in geriatric individuals with early-stage dementia
- Tez No: 962417
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA TARAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı; erken evre demanslı geriatrik bireylerde kuvvetlendirme egzersizlerine karşın denge egzersizlerinin yürüyüş parametreleri, denge ve kognitif parametreler üzerindeki etkisini inceleyip karşılaştırmaktır. Çalışmaya 32 erken evre demanslı geriatrik birey dahil edildi. Randomize olarak iki gruba ayrılarak 8 hafta takip edilen hastalardan 1. gruba kuvvetlendirme egzersizleri, 2. gruba denge egzersizleri haftada 2 gün boyunca uygulandı. Tüm katılımcıların demografik bilgileri ve klinik özellikleri kaydedildikten sonra, yürüyüş Zaman Mesafe Değişkenleri Yöntemi ve Zamanlı Kalk ve Yürü (ZKY) Testi ile; denge Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ile; kognitif parametreler Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA), Dinamik Lowenstein Mesleki Terapi ve Bilişsel Değerlendirme Ölçeği Geriatrik Versiyonu (DLOTCA-G) ile, kas kuvveti Activforce-2 adlı dijital dinamometre ile, yaşam kalitesi ise Yaşlılar İçin Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Modülü (WHOQOL-OLD) ile değerlendirildi. Elde edilen değerlendirme sonuçlarına göre, erken evre demanslı geriatrik bireylerde her iki grupta da BDÖ, adım uzunluğu ve ZKY testi skorunda anlamlı bir iyileşme kaydedildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine and compare the effects of balance exercises versus strengthening exercises on gait parameters, balance, and cognitive outcomes in geriatric individuals with early-stage dementia. A total of 32 geriatric individuals diagnosed with early-stage dementia were included in the study. Participants were randomly assigned into two groups and followed for a period of 8 weeks. The first group received strengthening exercises, while the second group received balance exercises, both administered twice a week. After recording the demographic and clinical characteristics of all participants, gait was assessed using Spatiotemporal Gait Parameters and the Timed Up and Go (TUG) Test; balance was evaluated with the Berg Balance Scale (BBS); cognitive functions were assessed using the Montreal Cognitive Assessment (MoCA) and the Dynamic Lowenstein Occupational Therapy Cognitive Assessment Geriatric Version (DLOTCA-G); muscle strength was measured using the Activforce-2 digital dynamometer; and quality of life was evaluated with the World Health Organization Quality of Life Assessment for Older Adults (WHOQOL-OLD). According to the assessment results, both groups demonstrated statistically significant improvements in BBS scores, step length, and TUG test scores (p0.05).