Kronik boyun ağrılı bireylerde myofasyal gevşetme teknikleri ile konvansiyonel fizik tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of conventional physical therapy methods and myofacial release techniques in individuals with chronic neck pain
  1. Tez No: 861133
  2. Yazar: EMİRCAN MURAT CANBİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada kronik boyun ağrılı hastalarda konvansiyonel fizik tedavi yöntemleri ile myofasyal gevşetme tekniklerinin karşılaştırılması ve myofasyal gevşetme tekniklerinin uygulama sıklığının etkinliğinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, 18-65 yaş aralığında en az 6 aydır boyun ağrılı 60 hasta araştırmaya dahil edildi. Randomize ettiğimiz gruplardan; Kontrol grubuna tens, ultrason ve ev egzersiz programı, MFGT-3 grubuna ultrason, tens ve servikal bölgeye yönelik (3 gün x 4 hafta = 12 seans) myofasyal gevşetme teknikleri ve ev egzersiz programı, MFGT-5 grubuna ultrason, tens ve servikal bölgeye yönelik (5 gün x 4 hafta = 20 seans) myofasyal gevşetme teknikleri ve ev egzersiz programı planı uygulandı. Bütün gruplara konvansiyonel fizik tedavi metodu olarak ultrason ve tens uygulandı. Ultrason bütün gruplara her seans 7 dakika olarak 20 seans ultrason uygulaması olarak uygulandı. Servikal bölge self myofasyal gevşetme tekniklerinde; servikal bölgede foam rollerı yuvarlama, sabitleme, sağa-sola lateral fleksiyon, sağa-sola rotasyon hareketleriyle uygulama yapıldı. Araştırmamıza katılan tüm gruplardaki hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrası olmak üzere değerlendirmeye alındı. Vizüel Analog Skala(VAS), Boyun Özürlülük Anketi, Tampa Kinezyofobi Ölçeği ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study compares conventional physical therapy methods and myofascial release techniques in patients with chronic neck pain and examines the effectiveness of the frequency of application of myofascial release techniques. Method: In the study, 60 patients between the ages of 18-65 who had neck pain for at least 6 months were included in the study. Among the groups we randomized; Tens, ultrasound and home exercise program for the control group, ultrasound, tens and cervical region (3 days x 4 weeks = 12 sessions) myofascial release techniques and home exercise program for the MFGT-3 group, Tens, ultrasound and home exercise program and cervical region (3 days x 4 weeks = 12 sessions) myofascial release techniques for the MFGT-5 group plan were applied. Ultrasound and TENS were applied to all groups as conventional physical therapy methods. Ultrasound was applied to all groups for 20 sessions of 7 minutes each session. In cervical region self myofascial release techniques; Foam rollers were applied in the cervical region with rolling, fixing, right-left lateral flexion, and right-left rotation movements. Patients in all groups participating in our research were evaluated before and after treatment. Visual Analog Scale , Neck Disability Questionnaire, Tampa Kinesiophobia Scale and Hospital Anxiety and Depression Scale were administered.