Kronobiyolojik yaklaşımla besleme modelinin yenidoğanların sirkadiyen ritim, büyüme ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of chronobiological approach feeding model on circadian rhythm, growth and physiological parameters in newborn: a randomized controlled study
  1. Tez No: 861145
  2. Yazar: EDANUR TAR BOLACALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KÜÇÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışma, YYBÜ'de yatmakta olan ve anne sütü ile beslenen yenidoğanların beslenmesinde“Kronobiyolojik Yaklaşımla Beslenme Modelinin”kullanılmasının sirkadiyen ritim, büyüme ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Paralel grup randomize kontrollü deneysel tasarımda olan bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yürütüldü. Araştırmanın verileri Ağustos- Aralık 2023 tarihleri arasında anne sütü ile beslenen 42 yenidoğandan toplandı. Yenidoğanlar girişim (n=21) ve kontrol (n=21) gruplarına randomize olarak atandı. Veri toplama aracı olarak“Yenidoğan Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Büyüme ve Fizyolojik Parametreler Takip Çizelgesi”ve“Sirkadiyen Ritim Takip Çizelgesi”kullanıldı. Girişim grubundaki yenidoğanlara anne sütü“Kronobiyolojik besleme yaklaşımı modeli”doğrultusunda sağım zamanı ile eş zamanlı olarak üç gün verildi. Kontrol grubu klinik rutin doğrultusunda beslendi. Yenidoğanların uyku uyanıklık döngüsüne ait verileri Bispektral Indeks cihazı ile gündüz ve gece üç gün boyunca takip edildi. Araştırma öncesinde etik kurul ve kurum izni alındı, protokol kaydı (Clinical Trial No: NCT05923437) yapıldı ve ebeveynlerden onam alındı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Independent Sample t Test, Mann Whitney U Test, Ki Kare Testi, Karışık Desen ANOVA analizi, etki büyüklüklerinin değerlendirilmesinde kısmi eta kare kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the Effect of“Chronobiological Approach Feeding Model”on Circadian Rhythm, Growth and Physiological Parameters in Newborn who were hospitalised in the NICU and breastfed. This parallel group randomised controlled experimental design study was conducted in the neonatal intensive care unit of Selçuk University Faculty of Medicine Hospital. Data were collected from 42 newborns who were breastfed between August and December 2023. Neonates were randomly assigned to intervention (n=21) and control (n=21) groups.“Newborn Introductory Information Form”,“Growth and Physiological Parameters Monitoring Chart”and“Circadian Rhythm Monitoring Chart”were used as data collection tools. Newborns in the intervention group were given simultaneously with the breast milk milking time in accordance with the“Chronobiological feeding approach model”for three days. The control group was fed according to the clinical routine. The data related to the sleep-wake cycle of the newborns were monitored with the“Bispectral Index”device during the day and night for three days. Prior to the study, ethics committee and institutional approval were obtained, protocol registration (Clinical Trial No: NCT05923437) was performed and informed consent was obtained from the parents. In the analysis of the data was used to descriptive statistics, Independent Sample t Test, Mann Whitney U Test, Chi-Square Test, Mixed Design ANOVA analysis, and partial eta squared was used to evaluate effect sizes.