Müzik öğretmenlerinin bilişim teknolojisi destekli materyal tasarlama ve kullanmaya yönelik öz yeterliklerinin incelenmesi
Examination of music teachers' self-efficacy in designingand using technology-supported materials
  1. Tez No: 861146
  2. Yazar: BATUHAN KARAYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Müzik Öğretmenlerinin bilişim teknolojisi destekli materyal tasarlama ve kullanmaya yönelik öz yeterlikleri mesleki hayatları açısından önem arz etmektedir.Bu araştırmada, müzik öğretmenlerinin bilişim teknolojisi destekli materyal tasarlama ve kullanma yeterliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla literatür taraması gerçekleştirilmiş ardından uygulanan ölçekten elde edilen bulgular incelenmiştir. Bu araştırmada nicel yaklaşım benimsenmiş, araştırma betimsel araştırma yöntemlerinden biri olan tarama modelinde tasarlanmıştır.Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin 7 farklı bölgesinde, Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan 300 müzik öğretmeni oluşturmaktadır.Araştırmada verilerin elde edilebilmesi için“Materyal Oluşturma”,“Kullanım”,“İçerik Elde Etme”,“Kaynakları Öğretim Materyaline Dönüştürme”isimli 4 faktör ve 28 maddeden oluşan“Bilişim Teknolojisi Destekli Materyal Tasarlama ve Kullanmaya Yönelik Öz Yeterlik Ölçeği”ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla frekans ve yüzde analizi, grupların karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t-testi ve One-Way ANOVA Testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde müzik öğretmenlerinin bilişim teknolojisi destekli materyal tasarımı ve kullanımına yönelik öz yeterlik algılarının yüksek düzeye yakın olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların materyal tasarımı ve kullanımında cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık görülmezken; yaş, eğitim durumu, meslekteki görev yılı, çalışılan kurum düzeyi ve teknolojik araçlarla geçirilen günlük süre değişkenlerine yönelik anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir.Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında sonuçlar belirtilmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Music Teachers' self-efficacy in designing and using information technology-supported materials is important for their professional lives. This research aimed to examine music teachers' competencies in designing and using information technology-supported materials. For this purpose, a literature review was carried out and the findings were examined. A quantitative approach was adopted in this research and the research was designed in the survey model, which is one of the descriptive research methods. The study group of there search consists of 300 music teachers working with in the Ministry of National Education in 7 different regions of Turkey in the 2023-2024 academic year. In order toob tain data in the research, the“Self-Efficacy Scale for Designing and Using Information Technology Supported Materials”, which consists of 28 items grouped under 4 factors named“Material Creation”,“Usage”,“Obtaining Content”,“Converting Resources in to Teaching Material”.“Personal Information Form”was also created by the researcher. In the analysis of the data, frequencyandpercentageanalysiswereusedtodeterminethedemographiccharacteristics of the participants, and independent sample t-test and One-Way ANOVA Test were used to compare the groups. When the findingsobtained from the research were examined, it was determined that music teachers' self-efficacy perceptions regarding the design and use of information technology-supported materials were close to a high level. While there was no significant difference in the material design and use of the participantsaccordingtothegendervariable; It was determined that the re was a significant difference in the variables of age, educational status, years of work in the profession, level of institution and daily time spent with technological tools. In the light of the findings obtained from the research, the results are stated and suggestions are presented.