32 haftanın altındaki preterm bebeklerde tiroid fonksiyon bozukluklarının değerlendirilmesi
Evaluation of thyroid function disorders in preterminfants born before 32 weeks
- Tez No: 861156
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NESLİHAN TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Baransel Yılmaz, E. 32 Haftanın Altındaki Preterm Bebeklerde Tiroid Fonksiyon Bozukluklarının Değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2024. Tiroid hormonları beynin normal gelişimi için gereklidir. Prematüre bebeklerde tam olarak gelişmemiş tiroid bezi, tiroid aksının immatüritesi, maternal tiroid hastalıkları, kullanılan ilaçlar ve prematüriteye bağlı morbiditeler nedeniyle tiroid fonksiyon bozukluğu görülme oranı yüksektir. Bu çalışmada gestasyonel yaşı 32 hafta altında olan prematüre bebeklerin YYBÜ'nde izlendiği süre boyunca tekrarlanan tiroid fonksiyon testleri (TFT)'nin sonuçları ve bunlara etki eden olası faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 2016-2021 yılları arasında doğan Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde (YYBÜ) izlenen 32 gestasyonel haftadan küçük 250 prematüre bebek oluşturmuştur. Hastane veri tabanından prematüre bebek dosya kayıtları incelenmiş, prenatal, natal özellikleri, yenidoğan morbiditeleri ve maternal komorbiditeler ile TFT sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışma grubunu oluşturan prematüre bebeklerin 84'ü (%33,6)
Özet (Çeviri)
Baransel Yılmaz E. Evaluation of Thyroid Function Disorders in Preterm Infants Born Before 32 Weeks. Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics in Medicine of Speciality Thesis, Eskişehir, 2024. Thyroid hormones are essential for normal brain development. Premature infants have a high incidence of thyroid dysfunction due to the underdeveloped thyroid gland, immaturity of the thyroid axis, maternal thyroid disorders, medications used, and morbidities associated with prematurity. This study aims to evaluate the results of repeated thyroid function tests (TFT) during the monitoring of premature infants with a gestational age below 32 weeks in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) and to assess potential factors influencing these results. The study group consisted of 250 premature infants born at the NICU of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Hospital between 2016 and 2021, with a gestational age of less than 32 weeks. The records of premature infants were examined from the hospital database, and prenatal, neonatal characteristics, neonatal morbidities, maternal comorbidities, and TFT results were evaluated. Among the premature infants in the study group, 84 (33.6%) were