Self-constituting narratives: reading Kazuo Ishiguro's early novels in the light of narrative psychology
Benlik oluşturan anlatılar: Kazuo Ishiguro'nun erken dönem romanlarını anlatı psikolojisi ışığında okumak
  1. Tez No: 861162
  2. Yazar: ELZEM NAZLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KORKUT NAYKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tezin amacı, Kazuo Ishiguro'nun erken dönem birinci şahıs anlatılarını, psikoloji disiplininde görece yeni bir bakış açısı olan anlatı psikolojisi ışığında analiz etmektir. Bu bağlamda ele alınacak romanlar Uzak Tepeler (1982), Değişen Dünyada Bir Sanatçı (1986) ve Günden Kalanlar'dır (1989). Bu çalışma, bu romanlardaki anlatıcı-karakterlerin, içinde bulundukları durum ne kadar iç karartıcı ve inişli çıkışlı olursa olsun, ayakta kalmak için hikâye anlatımı yoluyla geçici bir benlik duygusu oluşturduklarını savunmaktadır. Dan P. McAdams ve John McLeod gibi anlatı psikologlarının çalışmalarından yararlanan bu çalışma, benlik inşası ve hikâye anlatımı arasındaki bağlantıyı kurmak için anlatı psikolojisi ve terapi alanını araştırmaktadır. Ishiguro'nun romanlarını sosyolog Arthur W. Frank tarafından önerilen ve Bakhtinci“diyalojizm”kavramına dayanan diyalojik anlatı analizi yöntemiyle inceleyerek Ishiguro'nun hikâye anlatımı ve iyileşme; bireysel esenlik ve kolektif esenlik; anlatı ve dünya; bireysel sorumluluk ve dünya meseleleri gibi benzer temaları sürekli işleyerek ne yapmayı amaçladığına dair önemli içgörüler sağlayacaktır. Bu çerçevede, bu çalışma, hikâyelerin ve hikâye anlatımının anlatıcı-karakterlerin bireysel düzeyde psikolojik esenlik duygusuna ulaşmalarına yardımcı olduğunu, fakat bu romanların aynı zamanda bu yaklaşımı sorguladığını ve okur ile anlatıcı-karakterler arasında bir mesafe yaratarak bireysel esenlik ile sosyo-politik esenlik arasındaki olası çatışmalara dair eleştirel sorgulamalar getirdiğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to analyze Kazuo Ishiguro's early first-person narratives in the light of narrative psychology, a relatively new perspective in the discipline of psychology. The novels that will be dealt with in this regard are A Pale View of Hills (1982), An Artist of the Floating World (1986), and The Remains of the Day (1989). The study argues that the narrator-characters in these novels constitute a temporary sense of self to live by through storytelling no matter how depressing and fluctuating the situation is. Drawing on the works of narrative psychologists like Dan P. McAdams and John McLeod, this study explores the field of narrative psychology and therapy to establish the link between self-construction and storytelling. Analyzing Ishiguro's novels through the method of dialogic narrative analysis proposed by the sociologist Arthur W. Frank, based on the Bakhtinian term“dialogism,”will provide important insights into what Ishiguro aims to do by constantly engaging with similar themes, such as storytelling and healing; individual well-being and collective well-being; narrative and world; individual responsibility and world matters. Within this framework, this study suggests that while stories and storytelling help the narrator-characters to attain a sense of psychological well-being on an individual level, the novels also question this approach, raising critical questions as to possible conflicts between individual well-being and socio-political well-being by creating a distance between the flesh-and-blood reader and the narrator-characters.