İlkokul birinci sınıf öğrencilerinin çoklu zeka alanlarının okuma-yazma becerileri ile ilişkisi
The relationship of multiple intelligence fields of primary school first grade students with their reading-writing skills
- Tez No: 861207
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ARSLAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, birinci sınıf öğrencilerinin çoklu zekâ alanları ile öğrencilerin okuma yazma becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 öğretim yılı Isparta ilinde bulunan özel bir okulun 50 birinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Yıldız ve Ateş (2009) tarafından uyarlanan 'Okuma Prozodisi Rubriği', Kuşdemir ve Bulut (2018) tarafından geliştirilen“İlkokul 4. Sınıf Öğrencileri İçin Hikâye Yazmaya Yönelik Bütüncül Puanlama Yönergesi”, Yıldız, Yıldırım, Ateş ve Çetinkaya (2009) tarafından uyarlanan 'Çok Boyutlu Okunaklılık Formu', Sue Teele tarafından geliştirilen 'Çoklu Zekâ Envanteri (MI)' ve araştırmacı tarafından hazırlanan 'Okumaya Başlama Zamanları Takip Formu' ile toplanmıştır. Verilerin analizi, SPSS 22 programı ile yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, Spearman Korelasyon Analizi ve Kruskal Wallis kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between the multiple intelligence profile of first-year students and their literacy skills. screening model was used in the research.The study group of the research consists of 50 first grade students of a private school in the province of Isparta in the 2021-2022 academic year. The data of the research, 'Reading Prosody Rubric' adapted by Yıldız and Ateş (2009),“Holistic Scoring Guideline for Story-Writing for Primary School 4th Grade Students”developed by Kuşdemir and Bulut (2018), 'Multidimensional Legibility Form' adapted by Yıldız, Yıldırım, Ateş and Çetinkaya (2009), 'Multiple Intelligence Inventory' developed by Sue Teele and the 'Reading Start Dates Follow-up Form' prepared by the researcher. Data analysis was done with SPSS 22 program. In the analysis of the data, frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, t test, Spearman correlatıon analysıs and Kruskal Wallis were used.