Uykunun EEG'deki epileptiform deşarjlar ve aktivasyon yöntemleri üzerine etkisi
Effect of sleep on epileptiform discharges and activation methods in EEG
- Tez No: 861210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÜSTÜN ÖZEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Uykunun EEG'deki rutin aktivasyon yöntemleri esnasında saptanabilen deşarj sıklığında artış etkisinin olup olmadığını fokal ve jeneralize epilepsili hastalarda saptamak ve rutin EEG ile uyku EEG'deki interiktal deşarjları karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nde Ocak 2019 ve Temmuz 2023 tarihleri arasında başvurusu bulunup video EEG çekimi yapılan hastalar retrospektif olarak tarandı. Bu hastalar arasından patolojik bulgusu olan 162 hasta çalışmaya dahil edilip iki ayrı EEG okuyucusu tarafından çalışmamız için tekrar incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to determine whether sleep has an increased effect on the frequency of discharges that can be detected during routine activation methods in EEG in patients with focal and generalized epilepsy, and to compare interictal discharges in routine EEG and sleep EEG. Materials and Methods: Patients who were admitted to Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital between January 2019 and July 2023 and underwent video EEG recording were retrospectively scanned. Among these patients, 162 patients with pathological findings were included in the study and re-examined by two separate EEG readers for our study.