Çocuklarını yüzme sporuna gönderen ailelerin psikolojik kazanımları
Psychological acquisition of families who send their children to swimming
  1. Tez No: 861233
  2. Yazar: ZEYNEP KELEŞ BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN KIZILDAĞ KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada çocuklarını yüzme sporuna yönlendiren ailelerin psikolojik kazanımlarını belirlemek ve ailelerin psikolojik kazanımlarının cinsiyet, geçmişte spor yapma, eğitim durumu, meslek gibi değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 150'si kadın (%53,38) ve 131'i erkek (%46,62) olmak üzere toplam 281ebeveyn çalışmaya katılmıştır. Katılımcıların yaşları 29-58 (Xyaşort=38.12 ±7.23) arasında değişmektedir. Çalışmada yüzme sporuna yönlendiren ebeveynlerin psikolojik kazanımlarını değerlendirmek için Çepikkurt ve Tiryaki (2005) tarafından geliştirilen Sporda Ailenin Psikolojik Kazanımları Ölçeği (SAPKÖ) kullanılmıştır. Ölçek“Statü kazanma”,“Benlik saygısı”, Özdeşleşme“ ve ”Kontrol edicilik" olmak üzere 4 alt boyuttan ve 32 maddeden oluşmaktadır. Ölçeğin her bir alt boyutu ayrı ayrı cinsiyet, geçmişte spor yapma, eğitim durumu, yaptıkları meslek ve yaş değişkenleri açısından değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen verilere normallik testi, betimsel istatistikler, t testi, ANOVA ve Pearson Momentler Korelasyon Analizi testleri uygulanmıştır. Bağımsız gruplar için yapılan t testi sonuçlarına göre cinsiyet değişkeninde katılımcıların ortalama puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the psychological acquisition of families who directed their children to swimming and to examine the psychological acquisition of families in terms of variables such as gender, past sports, educational status, and occupation. A total of 281 parents, 150 female (53.38%) and 131 male (46.62%), participated in the study. The ages of the participants ranged between 29-58 (Xyear=38.12 ±7.23). In the study, the Scale of Psychological Acquisition of the Family in Sports (SAPKO) developed by Çepikkurt and Tiryaki (2005) was used to evaluate the psychological acquisition of parents who directed their children to swimming. The scale consists of 4 sub-dimensions, namely“controllability”,“identification”,“status achievement”and“self-respect”, and 32 items. Each sub-dimension of the scale was evaluated separately in terms of gender, past sports participation, educational status, occupation and age variables. Normality test, descriptive statistics, t test, ANOVA and Pearson Moment Correlation Analysis tests were applied to the data obtained in the study. According to the t-test results for independent groups, no statistically significant difference was found between the mean scores of the participants in the gender variable (p>.05).