Göç ve suç ilişkisi: Van kent merkezi örneği
Relationship with migration and crime: The case of Van city center
- Tez No: 861234
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAKİ BİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye, konumu ve çevre ülkeleri ile geçmişten günümüze oluşturduğu kültürel bağları göz önüne alındığında özellikle komşu ülkeler bağlamında neredeyse her dönemde göçler için cazibe sahibi bir ülke olmuştur. Türkiye'nin coğrafi yapısı ve konumu, çevre ülkelerden göç etmeyi düşünen insanlar için tercih edilen ülkelerden biri olmasına neden olmaktadır. İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş zamanlarından beri bireysel anlamda yapılan göçler yerini kitlesel göçlere bırakmış; itici faktörler sebebi ile göç eden kişilerin sayısında ciddi bir artış gerçekleşmiştir. Bu artışların bazı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler, ekonomik, siyasi ve sosyal etkenler olmanın yanında göçler üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Bununla beraber, göç edenlerin Türkiye'yi hedef ülke olarak algılamaları göç alan ülkelerde tartışmalara sebep olduğu gibi Türkiye'de de bu duruma yol açmıştır. Ortadoğu'da yapılan göçler ve bu bölgenin yüksek göç potansiyelinin yanında, Türkiye'ye göç eden kişilerin suç işleme ihtimali, son dönemler de çalışma başlıkları içinde bulunmaktadır. Göç ve suç arasındaki ilişki birbirine paralel olarak sürmektedir. Bazı araştırmacılar, göç edenlerin hedef ülke bireyleriyle kıyaslandığında suça karışma potansiyelinin çok daha fazla olabileceğini ve birçok suçun direkt olarak göç etmiş kişiler tarafından işlendiğini, kimileri ise, suçun göç etmek ile bir ilgisinin olmadığını öne sürmektedir. Göç ve suç ilişkisi bağlamında bu iki düşünce araştırmaların hepsini oluşturmamaktadır. Fakat literatüre baktığımızda, bu iki görüşün çoğunlukta olduğu görülmektedir. Bu sebeple, bu araştırma göç ve suç arasındaki ilişkiyi Van kent merkezi örneği ile incelemektedir. Bu bağlamda, Van'da yaşayan mahalle sakinleri ile anket yapılarak konu açıklanmaya çalışılmaktadır. Bu araştırmada, göç ve suç arasındaki ilişki göz önünde bulundurularak genel bir sonuç çıkarılmaktadır. Buna ilave olarak; anketlerden elde edilen veriler tablolar ile istatiksel olarak açıklanarak konu Van kent merkezi üzerinden örneklendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Considering its location and past cultural ties with neighboring countries, Turkey has become a country of attraction for immigration almost everywhere, especially from neighboring countries. Turkey's geography and location have made it one of the preferred regions for people considering migrating from the surrounding area. Since the Second World War and the Cold War, large-scale individual migrations have been replaced by mass migrations; The change in immigration due to push factors is a serious increase. There are some reasons for these increases. Accordingly, economic, political and social factors have a serious impact on the causes of deaths. However, immigrants' perception of Turkey as a target has led to discussions about the immigration area as well as to this situation in Turkey. In addition to migration in the Middle East and the high migration potential in this region, the possibility of a person migrating to Turkey committing a crime is among the recent research topics. The relationship between migration and crime continues in parallel. Some researchers state that immigrants may have a much higher potential for involvement in crime compared to their target people, and that many crimes are committed directly by immigrants, while others state that the crime continues to be traced to the country where the crime occurs. Changes in the relationship between immigration and crime do not constitute the entirety of these two thought studies. However, it seems that these two views are the majority in the literature. For this reason, this research examines the distance between migration and crime with the example of Van city center. In this context, the issue is tried to be explained by creating a survey with local people living in Van. In this research, a general conclusion is drawn considering the relationship between migration and crime. In addition; The data obtained from the surveys are explained statistically in tables and the subject is exemplified through Van city center.