Üniversite öğrencilerinde erken dönem uyum bozucu şemaların ve algılanan ebeveynlik tutumlarının bilişsel duygu düzenleme becerileri üzerindeki etkisi
The impact of early maladaptive schemas and perceived parenting attitudes on cognitive emotion regulation skills in university students
  1. Tez No: 861247
  2. Yazar: MERVE BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin sahip olduğu erken dönem uyum bozucu şemalarının ve algılanan ebeveynlik tutumlarının, bilişsel duygu düzenleme becerilerini ne ölçüde etkilediğini incelemek amaçlanmıştır. Aynı zamanda erken dönem uyum bozucu şemalara ve algılanan ebeveynlik tutumlarına bağlı olarak öğrencilerin bilişsel duygu düzenleme yaparken hangi bilişsel duygu düzenleme becerilerine başvurduğu incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini uygun örnekleme yöntemiyle seçilen İstanbul Nişantaşı Üniversitesi'nde öğrenimlerini sürdürmekte olan 300 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrenciler araştırmaya online olarak Google Forms anket yöntemi üzerinden katılım sağlamaktadır. Araştırmanın veri toplama sürecinde, Kişisel Bilgi Formu, Young Şema Ölçeği-Kısa Form 3, Young Ebeveynlik Ölçeği ve Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, üniversite öğrencilerinin erken dönem uyumu bozucu şemaları ile algıladıkları ebeveynlik tutumlarının, bilişsel duygu düzenleme becerileri üzerinde anlamlı ve pozitif korelasyon saptanmıştır. Üniversite öğrencilerinin sahip olduğu erken dönem uyum bozucu şemalar ile bilişsel duygu düzenleme becerileri arasında anlamlı ve pozitif korelasyon saptanmıştır. Üniversite öğrencilerinin algıladıkları ebeveynlik tutumları ile bilişsel duygu düzenleme becerileri arasında anlamlı ve pozitif korelasyon saptanmıştır. Üniversite öğrencilerinin sahip olduğu erken dönem uyumu bozucu şemalar ile algıladıkları ebeveyn tutumları arasında anlamlı ve pozitif korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was intended to examine the extent to which early maladaptive schemas and perceived parenting attitudes of university students affect their cognitive emotion regulation abilities. Also, it was also examined which cognitive emotion regulation skills students resort to while cognitive emotion regulation according to early maladaptive schemas and perceived parenting attitudes. The sample of the research consist of 300 university students who are continuing their education at Istanbul Nişantaşı University selected by convenience sampling method. Students participated in the study online via Google Forms survey method. Personal Information Form, Young Schema Questionnaire-Short Form 3, Young Parenting Inventory and Cognitive Emotion Regulation Questionnaire were used in the data collection process. In the wake of the research, a significant and positive correlation was found among university students' early maladaptive schemas and perceived parenting attitudes on their cognitive emotion regulation skills. There was a significant and positive correlation among university students' early maladaptive schemas and their cognitive emotion regulation skills. There was a significant and positive correlation among university students' perceived parenting attitudes and their cognitive emotion regulation skills. There was a significant and positive correlation among early maladaptive schemas and perceived parenting attitudes of university students.