Acil servise başvuran posterior dolaşım tutulumu olan inme olgularının demografik ve klinik özellikleri, acil servis yönetimi ve prognozlarının araştırılması
Acil servise başvuran posterior dolaşim tutulumu olan i̇nme olgularinin demografik ve klinik özellikleri, acil servis yönetimi ve prognozlarinin araştirilmasi
- Tez No: 861248
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZAKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Nöroloji, Emergency Medicine, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Posterior dolaşım (PD) inmeleri iskemik inmeler arasında önemli bir yer tutar. Bu çalışmanın amacı acil servise (AS) başvuran PD inme olgularının kapsamlı değerlendirilmesi ve bu değerlendirmenin AS yönetimi ve hasta prognozları üzerindeki etkilerinin araştırmasıdır. Bu çalışmada retrospektif olarak 4 yıllık bir dönemde AS'e başvuran PD inme tanısı konulan 606 olgu incelenmiştir. Olguların demografik ve klinik özellikleri, AS yönetimi ve prognozları değerlendirilmiştir. Çalışmada olguların; yaş medyan değerinin 67 yıl ve 391'nin (%64,5) erkek, 368'inde (%60,7) hipertansiyon, 205'inde (%33,8) diabetes mellitus olduğu tespit edildi. Sırası ile başvuruda olan en sık belirti ve bulgunun; konuşma bozukluğu (%55,8), baş dönmesi (%42,4), ataksi (%30), bilinç bozukluğu (%25,7); görme kaybı (%25,4), fasiyal paralizi (%24,6), senkop (%10,2) olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Posterior circulation (PC) strokes have an important place within ischemic strokes. The aim of this study is to evaluate PC stroke patients presented to the emergency department (ED) and effects of these assessments on ED management and prognosis thoroughly. In this retrospective study, 606 PC stroke patients over four years were examined. Demographic and clinical characteristics, ED management and prognoses of the patients were assessed. The median age was 67 years, 391 (64.5%) were male, 368 (60.7%) had hypertension and 205 (33.8%) had diabetes mellitus. Most common symptoms at presentation were, in descending order, speech disturbance (55.8%), dizziness (42.4%), ataxia (30%), impaired consciousness (25.7%), loss of vision (25.4%), facial paralysis (24.6%), and syncope (10.2%).