Trigeminal nevralji hastalarında MR ve blink refleks korelasyonu
MRI and blink reflex correlation in trigeminal neuralgia patients
- Tez No: 861246
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KARADAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Trigeminal nevralji şiddetli yüz ağrıları ile seyreden hastanın hayat kalitesini önemli ölçüde azaltan sosyoekonomik yükü çok fazla olan bir hastalıktır. Trigeminal nevralji idiyopatik, klasik ve sekonder olmak üzere alt sınıflara ayrılmıştır. Sınıflandırmada Manyetik Rezonans Görüntü (MRG) esas olmakla birlikte nörofizyolojik testler de kullanılmaktadır. MRG nöroanatomik bilgi sağlarken nörofizyolojik testlerden trigeminal sinir hakkında fizyolojik bilgi elde edilmektedir. Bu çalışmada trigeminal nevralji hastalarının MRG ve blink refleks sonuçları değerlendirildi. Blink refleks sonuçlarının MRG özellikleriyle korelasyonu incelendi.ICHD-3 tanı kriterlerine göre trigeminal nevralji tanısı alan, dışlama ve dahil edilme kriterlerine uygun 30 gönüllü hasta alındı. Hastalara kontrastlı 3D CISS sekans MRG yapıldıktan sonra EMG laboratuvarında blink refleks çalışması yapıldı Çalışmaya dahil edilen hastaların % 26,7'sinde (n:8) blink refleks anormal %73,3'ünde (n:22) normal olarak saptandı. Hastaların %53,3'ünde (n:16) MRG'de trigeminal sinire temas izlenmezken %46,7'sinde (n:14) sisternal segmentte sinire temas izlenmiştir. Hastaların %30'unda (n:9) trigeminal sinirde yapısal değişikliğe neden olmayan basit temas ve %16,7'sinde (n:5) kan damarı kompresyonunu neticesinde sinirde atrofi, distorsiyon ve yer değişikliği meydana getiren ciddi temas gözlendi. Dahil edilen hastaların %23,3 (n:7) asemptomatik vasküler temas saptandı. Blink refleksin semptomatik temas açısından duyarlılığı (sensitivite) %42,9 ve özgüllüğü (spesifite) %87,5 olarak saptandı. Blink refleksin semptomatik teması saptamada doğruluk (accuracy) değeri %66,7 olarak saptandı. Blink refleks hastalar tarafından kolayca tolere edilebilen, maliyetsiz ve trigeminal nevralji hastalarında sinire teması saptamada % 66,7 doğruluk değeri olan bir nörofizyolojik testtir. Blink refleks sonuçları ile MRG birlikte değerlendirildiğinde hastalığın tanı ve tedavi yönetimi daha optimal yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Trigeminal neuralgia is disease characterized by severe facial pain that significantly reduces the patient's quality of life and has a high socioeconomic burden. Trigeminal neuralgia can be classified into idiopathic, classic and secondary. Magnetic resonance imaging (MRI) is the basis for the classification but neurophysiological tests are also used. MRI provides neuroanatomical information and the neurophysiological tests provide physiological information about the trigeminal nerve. This study evaluated the blink reflex and MRI results for individuals with trigeminal neuralgia. The correlation between the results of the blink reflex and the MRI features was analyzed. 30 volunteer patients who were diagnosed with trigeminal neuralgia according to ICHD-3 diagnostic criteria and who fulfilled the exclusion and inclusion criteria were included. Blink reflex testing was performed in the EMG laboratory following contrast-enhanced 3D CISS sequence MRI. The blink reflex was abnormal in 26.7% (n:8) and normal in 73.3% (n:22) of the patients included in the study. No trigeminal nerve contact was observed on MRI in 53.3% (n:16) of patients, while 46.7% (n:14) showed nerve contact in the cisternal segment. Simple contact without structural changes in the trigeminal nerve was observed in 30% (n:9) of the patients and severe contact causing atrophy, distortion and displacement of the nerve as a result of blood vessel compression was observed in 16.7% (n:5). Asymptomatic vascular contact was found in 23.3% (n = 7) of the patients included in the study. The blink reflex has been determined to have 42.9% sensitivity and 87.5% specificity for symptomatic contact. The results showed that the blink reflex had an accuracy value of 66.7% in identifying symptomatic contact. The blink reflex is a neurophysiological test that is well tolerated by patients, inexpensive and had an accuracy value of 66.7% in detecting nerve contact in patients with trigeminal neuralgia. Diagnosis and treatment management of the disease can be optimized when blink reflex results and MRI are evaluated together.