8-11 yaş yüzücülerde uygulanan 8 haftalık pliometrik antrenmanların depar çıkış kinematiklerine etkisi
The effect of an 8-week plyometric training program on start kinematics in 8- to 11-year-old swimmers
- Tez No: 1020295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP İNCİ KARADENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8-11 yaş (8,5 yıl ±2,5) yüzücülerde 8 haftalık pliometrik antrenmanların, reaksiyon zamanı ve yüzmede depar çıkış kinematiklerine etkisini incelemektedir. Çalışma, yüzme branşıyla 1-3 yıl aralığında ilgilenen, haftada 3 gün antrenman yapan lisanslı sporcuların (n: 44) gönüllü katılımı ile gerçekleşmiştir. Sporcu çocuklar, her grupta 11 kız, 11 erkek sporcu bulunacak şekilde rastgele yöntemle çalışma (n: 22) ve kontrol grubu (n: 22) olmak üzere 2'ye ayrılmışlardır. Çalışma grubuna, standart yüzme antrenmanlarına ek olarak haftada 3 gün 8 hafta süre ile pliometrik antrenmanlar yaptırılmıştır. Kontrol grubuna ise sadece yüzme antrenmanları yaptırılmıştır. Pliometrik antrenman programı öncesinde ve sonrasında, reaksiyon zamanı ve yüzmede depar çıkış testleri yapılmıştır. Depar çıkış kinematikleri tespiti için çıkış öncesi ön ve arka diz açısı, uçuş mesafesi ve uçuş süresi değerleri incelenmiştir. Boy; stadiometre (Seca), vücut ağırlığı; vücut yağ analizatörü (Tanita Body Fat Analyser), kulaç uzunluğu; mezuro, seçmeli görsel reaksiyon zamanı; reaksiyon zamanı aleti (Blazepod Ultimate Trainer Bundle) ile ölçülmüştür. Depar çıkış testi; yüksek çözünürlüklü akıllı cep telefonu ile video olarak kayıt edilmiştir. Depar çıkış öncesi ön ve arka diz açısı, uçuş mesafesi, uçuş süresi kinematik analizleri, Kinovea programı (version 2025.1.1) ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi, SPSS 22 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Grup içi öntest-sontest karşılaştırmalarında Wilcoxon test, Gruplararası öntest ve sontest karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi ile analizler yapılmıştır. Çalışma sonucunda, deney grubunda ön diz açısı, uçuş mesafesi, uçuş süresi, ortalama el reaksiyonu, reaksiyon el hit ve ortalama ayak reaksiyonu değişkenlerinde, öntest ve sontest ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir (p<0,01). Sonuçlar, uygulanan antrenman programının deney grubunda özellikle reaksiyon parametreleri, uçuş performansı ve ön diz açısı üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Kontrol grubunda ise ön diz açısı, ortalama el reaksiyonu, reaksiyon el vuruş sayısı, ortalama ayak reaksiyonu ve reaksiyon ayak vuruş sayısı değişkenlerinde öntest ve sontest ölçümleri arasında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir (p<0,01). Deney grubunda uçuş mesafesi ve uçuş süresi değişkenlerinde kontrol grubuna nazaran daha yüksek seviyedeki anlamlı gelişim, uygulanan pliometrik antrenman programının, depar çıkış performansı üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Yüzücülerde çıkış performansını geliştirmeye yönelik antrenman programlarında, reaksiyon zamanı ve pliometrik içerikli çalışmalara yer verilmesi antrenörlere önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of an 8-week plyometric training program on reaction time and start-phase kinematics in swimming among swimmers aged 8-11 years (8.5 years ± 2.5). The study was conducted with the voluntary participation of licensed athletes (n = 44) who had been involved in swimming for 1-3 years and trained three days a week. The young athletes were randomly assigned to two groups-an experimental group (n = 22) and a control group (n = 22) with 11 female and 11 male athletes in each group. The experimental group underwent plyometric training three days a week for 8 weeks in addition to their standard swimming training. The control group, however, underwent only swimming training. Reaction time and swimming start tests were conducted before and after the plyometric training program. To determine start kinematics, pre-start anterior and posterior knee angles, flight distance, and flight time were analyzed. Height was measured using a stadiometer (Seca); body weight using a body fat analyzer (Tanita Body Fat Analyzer); arm span using a measuring tape; and selective visual reaction time using a reaction time device (Blazepod Ultimate Trainer Bundle). The start test was recorded on video using a high-resolution smartphone. Kinematic analyses of pre-start anterior and posterior knee angles, flight distance, and flight time were performed using the Kinovea software (version 2025.1.1). Data analysis was performed using the SPSS 22 software package. The Wilcoxon test was used for within-group pretest-posttest comparisons, and the Mann-Whitney U test was used for between-group pretest-posttest comparisons. The results of the study revealed statistically significant differences (p<0.01) between the pretest and posttest measurements in the experimental group for the variables of anterior knee angle, flight distance, flight time, average hand reaction time, reaction hand hit, and average foot reaction time. The results indicate that the training program had positive effects on the experimental group, particularly regarding reaction parameters, flight performance, and anterior knee angle. In the control group, however, statistically significant differences were found between the pretest and posttest measurements for the variables of anterior knee angle, average hand reaction time, number of hand reaction hits, average foot reaction time, and number of foot reaction hits (p<0.01). The significant improvement in flight distance and flight time in the experimental group compared to the control group indicates that the plyometric training program implemented was effective in enhancing start performance. Coaches are advised to include reaction time exercises and plyometric training in programs designed to improve start performance in swimmers.